"Opravdu v období dvou, maximálně tří týdnů by mohlo dojít k rozšíření sezonní chřipky i na východní část Evropy, to znamená na naše území, Polsko, Slovensko a dál," potvrdil hlavní hygienik Michael Vít.
Epidemie už propukla v Portugalsku, v jižní a střední Anglii, ve Španělsku a Irsku. Místní epidemie se šíří také ve Francii, Itálii, v Holandsku a počet případů chřipky stoupá i na hranicích mezi Rakouskem a Německem, upozornil Vít.
Odborníci předpokládají, že letošní chřipka bude silnější než loni.
Šíří se nebezpečnější kmen
Loni převládal méně intenzivní kmen, dnes se šíří Evropou virus typu A (H3N2), který nás podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu už řadu let nezasáhl.
"Tento typ chřipky obecně způsobuje závažnější onemocnění a vyšší výskyt komplikací chřipky. Také ta epidemie rychleji nastupuje," řekl Kynčl.
Za plného zdraví najednou nastupuje horečka, která se pohybuje mezi 39 a 40 stupni. Člověk je celkově schvácený, pociťuje bolestivost svalů, kloubů a hlavy.
Až posléze nastupují běžné projevy, jako je kašel, eventuálně rýma, potvrdil Vít těžší průběh nemoci podle projevů v zemích, kde už epidemie je.
V současné době však podle něj nebyl výskyt tohoto typu chřipky na území České republiky zaznamenán.
Nejvyšší čas na očkování
V Česku v posledních 14 dnech evidují doktoři kolem 670 případů chřipky na 100 000 obyvatel. Za epidemii se přitom v ČR považuje výskyt kolem 2500 nemocných na 100 000 obyvatel.
Propad i o padesát procent je ale podle epidemiologů na přelomu roku běžný, protože ve sváteční dny jsou lidé doma, děti nechodí do školy a mnozí praktičtí lékaři, kteří data hlásí, mají dovolenou.
Nyní jsou poslední vhodné dny, kdy je ještě účinné očkování. Lze ho plně doporučit především rizikovým skupinám, starším lidem a třeba také zdravotníkům, řekl Kynčl.
Účinnost nastupuje asi deset až čtrnáct dnů po očkování.
čtk