Malou skupinku žijících fosilií, které botanici pojmenovali wolemie vznešené, nalezl jeden ze strážců parku teprve před dvanácti lety v hluboké a úzké rokli uprostřed údolí v australském Národním parku Wollemi v pohoří Modrých hor, tedy jen 150 kilometrů od centra Sydney.
Svět tehdy objevil rostlinu, která byla více jak 65 milionů let považována za vyhynulou.
Pokrm dinosaurů v pražské Troji
Při příležitosti vydání nové encyklopedie Rostliny byl tento unikátní jehličnan z doby druhohor zasazen v pražské botanické zahradě v Troji, pro kterou ji zakoupilo právě vydavatelství Euromedia. Sazenice bude zdobit vstupní halu skleníku Fata Morgana. Řediteli zahrady ji osobně předal objevitel rostliny David Noble.
Wollemia nobilis získala rodové jméno podle národního parku, kde byla objevena, druhové jméno pak na počest svých majestátních vlastností, ale též podle svého objevitele Davida Noblea, pracovníka australského národního parku Wollemi.
"Tato rostlina žije na Zemi už 200 milionů let a možná více. Přežila dinosaury, doby ledové, povodně, přežila věky a myslím si, že to už je něco," řekl Noble novinářům.
Infobox
AKCE NA ZÁCHRANU WOLEMIE
- Zájemci po celém světě si mohou od loňského roku kupovat wolemie vypěstované kvůli ochraně této vzácné rostliny. Výsadbou wolemií na různých místech světa chtějí vědci předejít riziku přírodních katastrof, které by populaci wolemií mohly zničit.
- Wolemie jsou prodávány především do botanických zahrad, ale i jako hrnkové, zahradní nebo pokojové rostliny pro soukromé zájemce.
- Počet rostlin je limitovaný.
- Na stránkách Wollemipine se mohou zájemci o wolemii zaregistrovat.
Objev století
Místo nálezu jedné z vůbec nejstarších rostlin na světě se úzkostlivě tají, aby se mohla dál bez problémů vyvíjet. Do rokliny se podívalo jen několik vybraných vědců.
David Noble se na první průzkum rokliny v deštném pralese vydal v srpnu roku 1994. Jelikož je do místa, kam se chtěl podívat, velmi špatný přístup, nechal se spustit z vrtulníku. Zvláštní rostliny ho zaujaly, ale uschlou větévku na několik dní zapomněl v batohu a až poté ji donesl ukázat vědcům.
Tehdy prý ještě netušil, že našel něco "tak starého". Nález wolemie vznešené je považován za nejdůležitější botanický objev století.
Rostlina totiž byla až do chvíle, kdy ji Noble objevil, považována za vyhynulou a svět ji znal pouze v podobě 90 milionů let starých zkamenělin.
Žijící pamětník římského impéria
Wolemie je majestátný jehličnan připomínající palmu, který ve volné přírodě dorůstá výšky až 40 metrů. Od současných jehličnanů se liší svými obrovskými, nápadně zelenými jehlicemi, zvláštní strukturou rozvětvení a kůrou stromu, která připomíná bublající čokoládu. Blízkou příbuznou rostliny je kavkazská jedle. Ve volné přírodě roste méně než sto dospělých jedinců.
Mezi nimi jsou i stromy staré více než tisíc let. Jeden z nich - King Billy, který byl pojmenován po pilotovi vrtulníku, jež tajnou roklinu zná a pomáhal do ní vědcům po laně sestoupit, má kořeny staré asi tisíc let a jeho kmen pohlcuje vzdušnou vlhkost už 400 let. King Billy má výšku kolem čtyřiceti metrů a průměr kmene asi metr.
Wolemie je rostlina jednodomá, na jednom stromě jsou samčí i samičí šištice. Nové výhonky vyrůstají přímo z kmene a udržují tak hlavní kmen. Pokud se kmen poškodí, dokáží nové zárodky přežít hluboko v kořenech a přečkat tak různé přírodní katastrofy. To je podle vědců také jeden z důvodů, proč se wolemie dochovaly až do dneška.