Discrimination in Škoda: Poles paid 20 per cent less

Tomáš Fránek
30. 1. 2008 12:00
Manpower agency, not the company, blamed for abuse
Some carworkers seem to be more equal than others
Some carworkers seem to be more equal than others | Foto: Škoda auto

Brno - Rights of Poles working for Škoda, the Czech car-maker and part of the Volkswagen Group, have been violated massively and repeatedly. However, not the company, but a personal placement agency that employed them is to be blamed.

Czech ombudsman Otakar Motejl informed this week that agency Zetka Auto has been paying the Poles lower wages than the firm is obliged by law and union contracts.

Salaries 20 percent lower

"A night shift bonus is supposed to be 20 CZK (0.77 euro) per hour according to the trade union contract, Poles have been receiving only 6 CZK per hour. The total monthly salary was then roughly 15-20 percent lower," said Motejl.

Mr. Abuse-buster. Ombudsman Otakar Motejl
Mr. Abuse-buster. Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

On top of that, at the time of the control being performed, the agency owed travel compensation for business trips to 10 out of 18 employees who were the subject of inspection.

"Taking into consideration that the agency has been employing thousands, we can safely call this abuse massive and repetitive," claimed ombudsman.

Misconduct of the official inspection

Ombusdman Motejl also criticized the attitude of the labor inspection office. In spite of its learning that Zetko Auto agency pays its employees lower than it is obliged to, the inspection didn't try to find out what they are really paid nor whether they are denied housing allowances.

"Above all, the inspection didn't try to compare the official pay guaranteed by union contract with the real wage," added Motejl.

Initially, the inspection didn't want to fine the agency, although it could have been fined with as much as 77 thousand euro (2 million CZK). "The company has fulfilled its obligation," inspectors concluded then in spite of the Polish workers still getting paid the same as before.

"Like slaves"

Motejl responded by calling for another inspection to be performed that eventually confirmed serious violations of the Labor Code.

The agency has refused to take the blame, but Škoda is going to proceed against it in case of accusations being proven.

The issue was already discussed last year when influental Polish daily Gazeta Wyborcza claimed that hundreds of Polish workers in Škoda "work and live as slaves".

The paper reported that they live poorly in old dirty buildings, work without adequate gear such as gloves or boots, have low salaries, and are frequently forced to work overtime.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy