Škoda to supply the Israeli government with new cars

Tomáš Rákos
8. 9. 2007 10:02
Cabinet members to exchange their Volvos for Superbs
Foto: Škoda Auto

Jerusalem/Mladá Boleslav - The Israeli government broke taboo that has held since the end of the second World War:  the cabinet ministers will get a chance, for the first time, to drive a German car.

Škoda Auto and Audi won the Israeli government tender to supply them with cars for cabinet members. They are to provide 18 vehicles each in the next four to six years.

It is up to each minister to decide whether he or she wants to drive Škoda Superb or Audi A6, the Israeli business daily Globes reports.

Bye, bye, Volvo

German-made cars are to substitute Volvo. The Swedish car-maker´s S80 model didn´t succeed this time around and lost the lucrative order from the Israeli cabinet for the first time since the 70s.

It is little surpising that Škoda Auto representatives consider the deal very important.

"With Superb we are really reaching the higher echelons," the company´s spokesman Jaroslav Černý told Aktuálně.cz.

The cheapest available version of Superb currently on the market will set you back some 620 thousand Czech Crowns, the most expensive costs one million.

If the Israeli ministers decide to follow the example of their Czech colleagues, the will go for the version which just tops the one million price-tag.

You can find the story in its original Czech version here.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy