Znali se dvacet minut. Ale pak ryzák pomohl Svobodovi ke zlatu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2012 13:38
Parkur bývá tradičně největším strašákem pětibojařů. Na rozdíl od zbylých disciplín tady nemá závodník výsledek ve vlastních rukou. Svého koně si losuje a poté má pár minut na to, aby se s ním sžil a nastoupil do závodu.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Když je parkurovému koni jako Fellow Van T sedm let, má to nejlepší stále před sebou. Dobře stavěného ryzáka s bílou lysinou neznali do minulého týdne ani na slovo vzatí odborníci.

Teď chrlí valachovy snímky agentury po celém světě. Byl to totiž právě Fellow Van T, který pomohl modernímu pětibojaři Davidu Svobodovi k nejpřekvapivějšímu českému zlatu na olympiádě v Londýně.

Dvojice, která se znala zhruba dvacet minut, sice shodila tři překážky a také překročila časový limit, ale zejména první polovina závodu se jí povedla a pro Svobodu to znamenalo potvrzení medailové naděje.

„Kůň byl opravdu dobrý, měl jsem z té jízdy krásný pocit,“ liboval si.

Parkur bývá tradičně největším strašákem pětibojařů. Na rozdíl od zbylých disciplín tady nemá závodník výsledek ve vlastních rukou. Svého koně si losuje a poté má pár minut na to, aby se s ním sžil a nastoupil do závodu. Opřít se může jen o své jezdecké schopnosti a postřehy trenérů, kteří mohou všechny koně vidět den před závodem na zkušebním skákání.

Pětibojaři sice dostanou oficiální zápis, ve kterém je stručně popsána povaha svěřeného koně, obvykle se ale jedná o tak obecné přívlastky jako „citlivý“, „chtivý“ nebo „zkušený“.

I Svoboda by mohl vyprávět, jak se někdy tyto charakteristiky míjí s realitou. Před čtyřmi lety v Pekingu mu dobře rozjetou soutěž zhatil právě parkur. Čínský kůň, kterého si reprezentant vylosoval, nebyl ani chtivý, ani příliš ovladatelný. Skákání mu činilo zjevné obtíže a Svoboda měl velké štěstí, že neodjel s těžkým zraněním. Ve výsledkové listině byl až osmadvacátý.

Před Londýnem proto věnoval zvláštní úsilí zlepšení svých jezdeckých schopností. Podpořila ho i armáda, která závodníkům koupila čtyři kvalitní koně na trénink.

Tentokrát měl Svoboda důvod k optimismu. Zatímco v Číně byli koně určitou exotikou, Britové jsou známí jako koňařský národ. I kdyby neměl při losování štěstí, celková úroveň domácích skokanů měla být nepoměrně vyšší než na předešlých hrách.

Koně pro moderní pětiboj obvykle zapůjčují parkuroví trenéři. V Londýně byl za jejich dodání zodpovědný „riding director“ Philip Harland, který během několika měsíců zúžil původní výběr ze 149 na 45 koní.

Svoboda nakonec dostal čtyřnohého pracanta s vyrovnanými výkony. Fellow Van T se v areálu londýnského Greenwich Parku představil dvakrát – Svobodovi zajistil v parkuru šestnácté místo a s Litevcem Justinasem Kinderisem byl ještě o čtyři příčky lepší.

Teď ho zřejmě čeká návrat do britských oblastních závodů, jejichž atmosféru si lze vychutnat na serveru YouTube.

 

Právě se děje

Další zprávy