Zmocněnkyně vlády pro lidská práva přiznala: Chystá se naše likvidace

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 11. 2012 15:23
Jak Insider informoval minulý týden, v rámci uvažovaného zrušení ministerstva pro místní rozvoj se má na Úřad vlády přesunout dotační politika a potřebná tabulková úřednická místa má vyklidit právě sekce Šimůnkové.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Doposud v podstatě neviditelná vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se odhodlala k nezvyklému kroku: pustila se do křížku s Úřadem vlády.

Je totiž přesvědčena, že se chystá faktická likvidace celé agendy lidských práv, byť přímo její křeslo má zůstat netknuté.

Jak Insider informoval minulý týden (http://bit.ly/SWNUEz), v rámci uvažovaného zrušení ministerstva pro místní rozvoj se má na Úřad vlády přesunout dotační politika a potřebná tabulková úřednická místa má vyklidit právě sekce Šimůnkové. Její lidé se v poslední době podíleli mimo jiné na řešení etnického konfliktu na Šluknovsku.

Zatímco politici i Úřad vlády oficiálně chystané kroky zamlžují, vládní zmocněnkyně nyní veřejně potvrdila, že v rámci takzvané redukce agend státní správy se skutečně připravuje osekání sekce lidských práv. Podle Šimůnkové má být zachována funkce zmocněnce, ale v podstatě bez veškerého výkonného aparátu. Ten dnes čítá kolem padesáti lidí.

„Vyslovila jsem s tím zásadní nesouhlas. Domnívám se, že by tím byla fakticky likvidována i dlouhá léta budovaná agenda lidských práv a jednotlivých poradních orgánů vlády a neušetřily by se finanční prostředky,“ konstatovala Šimůnková, která by podle svých slov v takovém případě post zmocněnkyně odmítla dál zastávat.

Utajovaný návrh z dílny Úřadu vlády a vicepremiérky Karolíny Peake je nyní v připomínkovém řízení, ale Šimůnková má vlivné zastánce.

„Chce-li premiér vyslat signál, že lidská práva jsou u pr… pardon lhostejná, tak je to dozajista správný krok,“ komentoval ironicky plán Úřadu vlády například lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Proti Nečasově administrativě stojí i experti z neziskového sektoru, kteří zasedají v poradních orgánech vlády. Ty má chystaná reorganizace rozházet po různých ministerstvech, například Rada pro nestátní neziskové organizace má spadat pod resort vnitra. Její člen Aleš Sedláček z České rady dětí a mládeže řekl, že stát tímto krokem hlavně posílí kontrolu občanské společnosti. „Je to krok zpátky, navíc špatný organizačně, ideologicky i finančně. Nadresortní orgán je potřeba, jinak budou ministři chránit zájmy své a svých úřadů. Ta agenda je průřezová,“ řekl Sedláček, který kvůli tomu také připravuje dopis pro premiéra.

I přes tyto kritické hlasy a podporu ministra zahraničí má ale osekání sekce lidských práv poměrně slušné šance na schválení. Ačkoli politici veřejně tvrdí, jak moc je vládní politika v oblasti lidských práv důležitá, fakticky pro ni drtivá většina z nich nikdy moc neudělala. Naopak lidská práva jsou při všech vyjednáváních na „chvostě“.

„Je tedy logické, že jsou jako první na ráně, když je třeba najít místa pro zamýšlený úřad na čerpání dotačních peněz, který má po zániku MMR fungovat na Úřadu vlády. Pak tu hrají roli také osobní zájmy a animozity, jako ostatně vždy,“ popsal státní úředník obeznámený s chystanou redukcí.

Zákulisní informace Insideru naznačují, že si vládní zmocněnkyně Šimůnková zrovna nepadla do oka s Nečasovou pravou rukou Janou Nagyovou. Oficiálním důvodem redukční kúry však mají být finanční úspory.

Jak ale upozorňují experti, v případě sekce lidských práv to zdaleka nemusí platit. Sekce je totiž placena z velké části ze strukturálních fondů, které bude jen stěží možné použít, pokud bude tým Moniky Šimůnkové rozdělen na jednotlivá ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy