Za kulisy událostí – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přijal zpátky tři z diplomatů, které kvůli údajným prohřeškům před dvěma lety propustil jeho předchůdce Karel Schwarzenberg.
"V některých případech vím s jistotou, že ta obvinění nebyla podložená," říká Zaorálek s tím, že nechce soudit, zda byla za ukončením pracovního poměru zlá vůle, nebo šlo o špatné pochopení. "Někteří tito lidé se nevinně ocitli před soudem a všichni uznávají, že to tak nemělo být," dodává.
Bylo vhodné je odloučit
Schwarzenberg totiž v roce 2012 za ne zcela jasných okolností propustil více než desítku vysokých úředníků ambasád včetně několika velvyslanců. A to na základě zpráv Generální inspekce.
"Podali zprávu, že na tom či tom úřadě se udály ty či ony nepravosti, a tudíž je vhodné toho či onoho odloučit," vysvětluje Schwarzenberg, který byl prý tehdy přesvědčen, že šlo o tak závažná pochybení, že je bylo nutno řešit okamžitým rozvázáním pracovního poměru.
Nemalá část diplomatů se s tím ale odmítla smířit a výpověď napadla u soudu. V případech, které soud již rozhodl, dal za pravdu vyhozeným úředníkům a výpovědi označil za neplatné.
Ten prokletý Visapoint
Jedním z navrátilců je bývalý konzul v Hanoji Tomáš Kadlec, který – jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz – byl pro "hrubé zanedbání povinností" na hodinu propuštěn v lednu 2012. Diplomat se ale proti výpovědi odvolal k soudu a ten mu v první instanci dal za pravdu.
Hlavní výtka vůči Kadlecovi byla ta, že důsledně nevyužíval systém pro vydávání víz Visapoint. Ten měl zprůhlednit vydávání víz a odstranit úplatky a dlouhé fronty na zastupitelských úřadech.
Kadlec se před ministerstvem hájil, že systém nepoužíval, protože s ním byly problémy. Na chyby programu si stěžovala i řada žadatelů o víza, ministerstvo si přesto trvalo na svém a konzula propustilo.
Visapoint následně kritizoval i tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský a podal kvůli němu dokonce podnět k Evropské komisi. Často se do něj totiž nešlo zaregistrovat, nebylo tak možné žádat o trvalý či dlouhodobý pobyt. A to ani v případě sloučení rodiny, kde mají žadatelé toto právo stanovené zákonem.
Ministerstvo letos na jaře přijalo Kadlece zpět. Byť zatím jen dočasně, dokud soud pravomocně nerozhodne o platnosti výpovědi.
Po roce v Jemenu
Naopak definitivně se již na ministerstvo vrátili Josef Vrabec a Filip Velach, kteří v minulosti působili na ambasádě v Jemenu – první jako velvyslanec, druhý mu dělal zástupce. S těmi již úřad uzavřel i smír, a své žaloby proti ministerstvu proto stáhli. "Oba pracovněprávní spory byly skončeny smírem," potvrdila mluvčí úřadu Johana Grohová.
Smír navíc zažehnal nebezpečí, že ministerstvo bude muset v případě, že spor prohraje, uhradit mzdu od doby neoprávněného vyhazovu. Ta by v případě každého z diplomatů šla do milionů.
Okolnosti propuštění Velacha a Vrabce přitom také vyvolávají podezření. Na jejich údajná pochybení se přišlo až po více než roce, co ambasádu opustili. Oba totiž skončili na zastupitelském úřadě v Jemenu v lednu 2011 poté, co vláda v rámci šetření uzavřela pět ambasád ve světě včetně té jemenské. Velach proto přesídlil jako konzul a zástupce velvyslance do Saúdské Arábie, Vrabec se pak stal velvyslancem v Bagdádu.
Ani tam ale nezůstali dlouho. Počátkem roku 2012 přišla nečekaná výpověď. Generální inspekce totiž přišla na nesrovnalosti s počty vízových štítků – tedy potvrzeními o vízu, která se vlepují do pasů.
Ministr Schwarzenberg tehdy rozhodl o jejich propuštění i přes velké protesty odborové organizace. "Byly obrovské procedurální nedostatky, nedodržení lhůt a podobně. To nemohlo nikdy projít, navíc jejich pochybení nedosahovalo takové intenzity," uvádí předseda odborů na MZV Jan Kamínek.
Jsem rád, že jsem zpět
Sami diplomaté se ke svému návratu nechtějí vyjadřovat. "Jsem moc rád, že jsem zpátky, víc asi nemá cenu k tomu říkat," uvedl Kadlec, který nyní pracuje na pozici řadového referenta a čeká na definitivní verdikt soudu.
Vracet se do minulosti nechce už ani Velach. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedl s tím, že je to už pro něj uzavřená kapitola.
Sám Schwarzenberg je nyní v reakcích na současný stav zdrženlivý. "Bylo to před dvěma lety a musel bych to nastudovat," říká. Prý byl tehdy přesvědčen z materiálů, které dostal od Generální inspekce, že šlo o opravdu závažná pochybení.
Marek Pokorný