Kdo-Kde-S kým - Na sklonku roku začala vláda hledat speciálního pobočníka, který by ulehčil přesun z Bruselu do Prahy euroúředníkům obsluhujícím evropský navigační systém Galileo.
Tím, kdo nakonec v „konkurzu na dokonalého úředníka“ vyhrál, je podle informací Insideru Emilli Čechová.
Bývalá ředitelka zahraničního odboru ministerstva kultury už vede styčnou kancelář Galilea. Jejím úkolem je mimo jiné pomoci novým „Europražanům“ sehnat bydlení, pro děti školu a na odpoledne třeba i tenis. Ministerstvo dopravy ji najalo, aby pomohla třicítce unijních zaměstnanců a jejich rodinám přetlumočit život v Praze.
Pražská komunita „expats“, tedy cizinců trvale žijících v české metropoli, se rozroste zhruba o stovku lidí, kteří s Galileem přicházejí. "Do Prahy se stěhuje z Bruselu asi třicet lidí, společně s rodinami se jedná asi o stovku příchozích," řekla Insideru Čechová.
Stěhování lidí i techniky probíhá v těchto dnech.
Jde prý o různé evropské národnosti. Šéfem bude Ital, mezi zaměstnanci nechybí ani Španělé, Briti, Francouzi či Poláci.
Kromě šéfa Galilea nebude nikdo z nich mít diplomatický status, ministerstvo zahraničí jim vystavuje tzv. ID Card zaměstnance mezinárodní instituce. Ta přináší podle Čechové tady v Česku minimální výhody – například vstup do zoo zdarma nebo vstup do tělocvičen ministerstva obrany.
Hodně se mluvilo o tom, nakolik bude Praha pro rodiny usazené v Bruselu, kde původně Galileo sídlilo, lákavá. Nakonec je prý ze čtyřicítky zaměstnanců deset Čechů, stejný je tedy počet „odpadlíků“.
„Například asistentka generálního ředitele agentury GSA je Češka,“ uvedl vládní zmocněnec pro Galileo Karel Dobeš.
Galileo bude sídlit v pražských Holešovicích, v budově bývalé České konsolidační agentury. Navigační systém Galileo je evropskou obdobou americké navigace GPS. Vedle ústředí Rádia Svobodná Evropa půjde o nejvýznamnější mezinárodní instituci sídlící v Česku.
Provoz unijní agentury Galileo v Praze bude slavnostně zahájen 6. září.