V krizi nemusí být jen euro

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 5. 2012 13:01
Podobné síly, jaké působí na jednotnou měnu, se projevují i v evropském energetickém sektoru.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Jestliže finanční a dluhová krize v Evropě se podle řady ekonomů rozrostla také kvůli rozporům mezi jednotnou „integrovanou“ měnou (eurem) a nedotaženou integrací fiskální politiky a regulace (na národních úrovních), pak někteří odborníci upozorňují, že téměř stejné rozpory povedou ke krizi evropské energetiky.

V energetickém sektoru působí totiž podobné „síly“. Na straně jedné je to postupné vytváření jednotné energetické politiky. Obsahuje kroky směřující k jednotnému evropskému trhu s energiemi. To mimo jiné znamená, že ceny energií a energetických surovin by se měly tvořit jednotně na společném trhu, navíc ovlivněny regulacemi kvůli ochraně životního prostředí.

Na straně druhé je volba energetického mixu, tedy volba různých typů energetických zdrojů, výlučným právem jednotlivých zemí EU. Nejde jen o administrativní otázku, ale lze v tom spatřovat i přirozenou odlišnost v dostupnosti, nákladové náročnosti i tradici používání různých zdrojů energie v té které zemi.

Protichůdné či jednostranné kroky centra a národních strategií nebo jednoho státu v evropském společenství vůči ostatním mohou snadno narazit na přirozené překážky a omezení přenosových soustav, vyvolat cenové skoky atd. Klasickým příkladem je německé odmítnutí jaderné energetiky z loňského jara.

Problém projevující se zatím sporadickými událostmi může časem nabýt větších rozměrů, jak se některé zdroje vyčerpávají a jak energetická výrobní zařízení stárnou. Vnitřně rozporný vývoj evropského energetického sektoru může vést k tomu, že patřičné zdroje v okamžiku jejich potřeby nebudou k dispozici, nebo nebudou ekonomicky výhodné.

Evropa by se mohla poučit a nepřidávat již další třecí plochy či slepé uličky do již tak rozjitřeného prostředí. Mohlo by se totiž stát, že tímto způsobem se díky rozporům evropské a národní energetické koncepce začnou vytěsňovat na okraj Evropy třeba i státy, které se nacházejí v jejím středu.

Tím není myšlena nutnost opuštění myšlenky jednotného evropského trhu nebo opuštění ekologické koncepce. Na místě je ale asi mnohem širší pohled na evropskou integraci a její dopady při hledání, jak nastavovat strategie a pravidla fungování energetického sektoru.

 

Právě se děje

Další zprávy