V justici je na Tykače žízeň a soud nechal stát opět platit za CS Fondy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 11. 2012 15:25
Na první pohled je to sice tentokrát fakt těžký retro příběh, jeho dozvuky ale vycházejí najevo v té nejvýše aktuální chvíli: Pavel Tykač, tuzemský miliardář s pověstí žraloka, právě hraje o vše.
Foto: Tomáš Kunc

Retro - Na první pohled je to sice tentokrát fakt těžký retro příběh, jeho dozvuky ale vycházejí najevo v té nejvýše aktuální chvíli: Pavel Tykač, tuzemský miliardář s pověstí žraloka, právě hraje o vše.

Jde o zapomenutý, patnáct let starý příběh CS Fondů, jednu z prvních velkých loupeží, které se na kapitálovém trhu udály díky fatálnímu selhání státních úředníků, jež umožnilo vytunelovat z fondů jednu a čtvrt miliardy korun. Tehdy je vlastnil Tykačův Motoinvest, neznámým kupcům je prodal těsně předtím, než z nich stovky milionů zmizely. Soud nyní znovu rozhodl, že stát musí za svou nečinnost platit a jeho „vinu“ vyčíslil i s úroky na více než dvě miliardy korun.

I když nejde o verdikt konečný - ministerstvo financí dalo najevo, že se odvolá -, zpráva přichází pro Pavla Tykače v nejméně vhodný okamžik. Vrchní soud totiž právě řeší, zda stvrdí předchozí srpnový názor městského soudu a v případě Tykače skutečně povolí obnovu procesu. V něm pak jde podnikateli reálně o pobyt ve vězení.

A verdikt, podle něhož stát má za loupež v CS Fondech platit nemalou sumu, v této souvislosti Tykačovu pozici právě nezlepšuje. (V tomto ohledu je jedno, komu vlastně nyní pohledávka patří, a nejsou tak podstatné nepotvrzené spekulace, že ve firmě držící pohledávku mohl mít podíl i sám Tykač.)

V justičních kruzích Insider navíc zaznamenal „jistou žízeň“ na Tykače. Specializované útvary dokonce mapují jeho majetek a zjišťují, jestli se nechystá na trvalý odsun do zahraničí.

Doposud se přitom Pavlovi Tykačovi dařilo snahy policie o jeho popotahování za CS Fondy úspěšně „odklánět“. Naposledy policie zastavila jeho stíhání v roce 2007 za Topolánkovy vlády. Tykač uspěl se svou verzí, že s vytunelováním fondů neměl nic společného, protože v rozhodné chvíli už je nevlastnil.

Časy se ale zjevně změnily.

Z muže, který v barvách Motoinvestu kdysi pomáhal rozhýbat kuponovou privatizaci, se po letech stal tvrdý uhlobaron, který rozpoutal válku s kdekým. Někdejší mocný šéf ČEZu Martin Roman mu v zákulisí připisuje roli ve svém nuceném odchodu z čela polostátního gigantu, s Danielem Křetínským zase podnikatel původem z Čelákovic vede otevřenou válku ohledně dodávek uhlí do elektrárny Opatovice. A chce od ČEZu koupit elektrárny.

A do toho všeho se na justici obrátil jeden z hlavních aktérů kauzy CS Fondy František Bušek, v podnikatelském polosvětě známý pod dřívějším příjmením Chobot, aby oznámil, že fond pomáhal tunelovat právě Pavlovi Tykačovi. Námitku, že si na Tykačovu roli vzpomněl s desetiletým zpožděním, Bušek-Chobot odrazil argumentem, že se rozhodl svědčit až ve chvíli, kdy už je jeho vlastní jednání promlčené, a tedy nepostižitelné.

Pavel Tykač vyrazil s obhajobou, že Chobot se jej nejdřív pokusil vydírat, chtěl prý po něm stovky milionů výměnou za to, že nebude o CS Fondech nikde mluvit. A protože Tykač na to podle své verze nepřistoupil, Chobot vyrazil na soud...

Stíny CS Fondů si zjevně uvědomuje po celou svou kariéru i sám Tykač. Jak pravil ve svém jediném rozhovoru v MF Dnes. „Nikdy jsem to neměl takhle prodat, byla to moje životní chyba.“

 

Právě se děje

Další zprávy