Rozhovor - Společnost Vemex, kterou ovládá ruský plynárenský gigant Gazprom, na česko-slovenském území výrazně posiluje. I přes krizi loni prodaly její retailové firmy – český Vemex Energie a slovenský Vemex Energo - rekordní množství plynu. „Během loňského roku jsme prodej meziročně zvedli ze 700 milionů kubíků na 1,2 miliardy,“ říká v rozhovoru pro Insider jednatel Vemexu Vladimír Ermakov.
Insider: Plyn na burzách během krize výrazně zlevnil, způsobila to nižší poptávka i rozvoj nových plynárenských technologií. Vy ale patříte ke společnostem, jež mají dlouhodobý kontrakt s ruským Gazpromem, což je při vývoji na burzách v posledních letech spíš handicap. Jak se vám daří finančně?
Vladimír Ermakov: Těžíme z toho, že Česká republika je v liberalizaci energetického trhu jeden z nejlepších států ve střední a východní Evropě. Náš prodej roste, loni jsme proti roku 2011 zdvojnásobili tržby z pěti na 11 miliard korun. O 45 procent jsme překročili plánované prodeje. Díky tomu loni naše dceřiné firmy Energie a Slovakia Energie (obě se specializují na prodej domácnostem a menším spotřebitelům – pozn. red.) poprvé dosáhly zisku a budou rozdělovat dividendu.
Jak vysokou? Znamená to zisk i pro mateřský Vemex?
Teď děláme roční uzávěrky, přesná čísla vám ještě neřeknu. Ale za celou skupinu Vemex v zisku nebudeme, jsme na tom jako jiní velcí hráči, kteří se chovají zodpovědně. Při té obrovské volatilitě (nestabilitě, výkyvům trhu – pozn. red.) je těžké dnes vydělávat. Podobně jako naši konkurenti, třeba RWE, máme určité povinnosti k producentům, povinnosti z dlouhodobého kontraktu. Budeme ve ztrátě, ale z objektivních důvodů, které se těžko dají ovlivnit. A také je třeba říct, že tak prudký nárůst prodeje, jakého dosahujeme, se neobejde bez vysokých dodatečných nákladů. Zisk naší české dcery Vemex Energie bude kolem 50 milionů korun, podobné to může být na Slovensku. To bude zčásti kompenzovat ztráty celé skupiny.
Expandovat chcete také vstupem do nového rozvíjejícího se sektoru - do prodeje stlačeného zemního plynu CNG, čím dál víc využívaného v dopravě. Chce se Gazprom v prodeji CNG výrazněji angažovat?
Dnes mohu říci, že jsme se jako Vemex stali prakticky lídrem nebo jedním z průkopníků CNG v dopravě. Obchodujeme se všemi kategoriemi zákazníků, včas jsme podpořili iniciativu vedení Gazpromu, aby se se CNG obchodovalo nejen v Rusku, ale i v Evropě. Dnes máme v Česku šest plnicích stanic na CNG, brzy jejich počet naroste na deset a do konce tohoto roku můžeme být největším dodavatelem CNG v Česku. A hodláme v tom pokračovat, do konce roku 2014 už můžeme dosáhnout až na 20 plnicích stanic. Jsme připraveni investovat do toho stovky milionů korun. Je to reálný přínos Gazpromu do ekologie.
Hlavně je to pro vás cesta, jak dál zvyšovat odbyt. Překročíte letos loňské rekordy v prodeji plynu?
Počítáme s tím, že v roce 2013 může být prodej vyšší než loňské 1,2 miliardy kubíků. Mimochodem – bez dlouhodobého kontraktu s Gazpromem bychom nikdy nedosáhli takového nárůstu objemů prodeje. Dáváme důraz na férovost a odpovědnost při obchodování.
Jistě, kontrakt je zárukou, že nezůstanete bez plynu, když se na burze něco nečekaného semele. Obvykle je s takovou smlouvou spojena povinnost platit pevně danou cenu plynu, i když plyn na burzách zlevňuje, což se děje v posledních dvou letech. Někteří odběratelé si s Gazpromem vyjednali změnu smlouvy a větší vliv burzovních cen na cenový vzorec. Ale třeba RWE této dohody nedosáhla a už rok kvůli tomu s Gazpromem vede arbitráž. Vy jste slevu dostali?
Náš kontrakt s Gazpromem je uzavřen do roku 2017. Všichni obchodní partneři Gazpromu s dlouhodobým kontraktem jsou dnes ve vyjednávacím procesu. Gazprom se chová ke každému zodpovědně, ale situace se musí řešit s ohledem na obě strany, je třeba usilovat o kompromis a ten je reálný. My jsme taky ve stejném procesu jednání jako ostatní.
Jako vnukovská společnost Gazpromexportu ale máte lepší šance než třeba zmiňované RWE, ne?
Gazprom se chová ke společnostem, které kontroluje, často tvrději než k těm, jež neovládá. Ty „cizí“ firmy jsou obvykle velké korporace a ve vztahu k nim hraje roli i otázka určitého politického image. To u nás roli nehraje.
Trh v posledních dvou letech začal měnit plyn těžený novými technologiemi z břidlic. Spojené státy, kde se už rozběhla břidličná těžba komerčně, se díky tomu staly soběstačnými, zcela přestaly plyn dovážet. Rozjede se podle vás podobná těžba i v Evropě a v Rusku?
Na břidličný plyn nejsem odborník. Nejsem geolog, ale právník. Jsem ale spíš skeptik. V USA nemůžete zapomínat na obrovské státní dotace, které do těžby šly. Je to spojené s řadou problémů s ekologií. Některé evropské státy už k této technologii vyjádřily jasné zamítavé stanovisko, například Francie. Nečekám v těžbě z břidlic v Evropě velký pokrok. Pokusy, které proběhly v určitých státech, byly mediálně trochu přifouklé, reálné výsledky zatím v Evropě nikde nejsou. Je to otázka komerčních těžařských subjektů, které se tím chtějí zabývat. Nevylučuji ale, že někomu se to může podařit.
Co vaši akcionáři, mají v břidličném plynu nějaké plány? Vedle ruského státního Gazpromu je minoritním podílníkem Vemexu také česká plynárenská skupina KKCG. Tedy komerční těžařský subjekt. Zajímá je břidličná těžba?
Nemám takové informace.
Jak se bude v příštích měsících vyvíjet cena plynu?
Bude na to mít vliv několik faktorů. Myslím, že v roce 2013 volatilita trhu zůstane. Určitou stabilizaci cen čekám tak koncem tohoto, začátkem příštího roku. Vliv na mnoho obchodníků bude mít požadavek regulátora na zvýšení standardů bezpečnosti, to je spojeno s určitými náklady. Dále se na vývoji ceny odrážejí nové cesty, jimiž plyn proudí do Evropy. Určitě má vliv rozvoj terminálů na stlačený plyn CNG, dovážený do Evropy obřími tankery. A nové plynovody – i v Česku byl nedávno otevřen plynovod Gazela, do Evropy začal plyn proudit plynovodem Nordstream, chystají se další projekty. Konkurence na trhu sílí, Gazprom na to reaguje a dělá vše pro to, aby udržel pozice na trhu. Ale nemyslím, že by sílící konkurence vedla k prudkému pádu cen.
Zuzana Kubátová
Foto: Ludvík Hradilek. Na snímku Vladimír Ermakov, šéf Vemexu, ve své kanceláři.