USA utahují šrouby, příští Snowden bude mít složitější přístup do systému

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 6. 2013 12:18
Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan v navrženém plánu uvádí, že budoucím potenciálním Snowdenům je třeba čelit zavedením jakési přísahy cti, která má „posílit kulturu udržování tajemství.“ A co navrhuje dál?
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Američtí zpravodajci vymýšlejí způsob, jak zabránit budoucím pohromám, jakou je pro ně kauza Edwarda Snowdena.

S informacemi o tajném programu na sledování internetu a telefonních hovorů po celém světě nyní uprchlík sedí v tranzitním prostoru moskevského letiště Šereměťjevo a jeho bývalí nadřízení trnou v očekávání, co ještě zveřejní a co se už dostalo do rukou Ruska nebo Číny.

Šéf Národní bezpečnostní agentury (NSA) Keith Alexander navrhuje, aby přístup do sítě, kde se nacházejí tajná a přísně střežená data, byl vždy možný jen za spolupráce dvou lidí.

Tedy že se do systému nikdo nebude moci dostat sám, ale vždy jen minimálně dvě osoby. Jinými slovy bude to něco jako pokladna, kterou lze otevřít jen dvěma různými klíči v rukou dvou osob ve stejném okamžiku.

To by mělo snížit pravděpodobnost, že nějaký sólista provede něco podobného jako Snowden.

Nebo jako voják Bradley Manning, který se také sám dostal k tajným diplomatickým depeším a předal je serveru WikiLeaks, přičemž si data i sám odnesl na discích.

Už dříve se v řadách vedení NSA také objevily názory, že bude nutné omezit počet pracovníků, kteří pro zpravodajské služby pracují v soukromých firmách na základě kontraktu a mohou se dostat k citlivým informacím. Snowden pro takovou firmu pracoval na Havaji, než uprchl do Hongkongu.

Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan v navrženém plánu uvádí, že budoucím potenciálním Snowdenům je třeba čelit zavedením jakési přísahy cti, která má „posílit kulturu udržování tajemství.“ Podle Brennana je třeba také zlepšit přípravu a vzdělávání pracovníků služby.

Brennan to napsal v dokumentu, který sice není tajný, ale byl určen pro vnitřní potřebu CIA. Nicméně i tento text se dostal ven, informovala o něm agentura Associated Press. Jak vidět, cokoliv utajit bude pro americké zpravodajské služby i dál problém.

Ačkoliv se únikům informací z nitra americké špionáže dostává ve světě velká publicita, trochu se zapomíná na to, že obdobné problémy mají i jiné státy.

Pozadí operací rozsáhlé sítě sovětské KGB vyzradil v osmdesátých letech na Západě uprchlý agent Oleg Gordijevskij, který měl v Moskvě možnost dlouho zkoumat unikátní materiály z archivů a kterému se podařilo je vyvézt ze země.

Izraelský tajný jaderný program vyzradil agent Mossadu Mordechaj Vanunu, kterého izraelské komando uneslo z Itálie, a odseděl si za to, co udělal, osmnáct let.

Také íránský jaderný program vyzradil někdo, kdo měl přístup k tajným informacím. V roce 2004 je předal opoziční exilové organizaci Lidoví Modžáhidové, která je zveřejnila. Svět byl překvapen a informace se ukázaly být pravdivé.

Z důležitějších zemí se zatím podobný skandál vyhýbá Číně.

Martin Novák

 

 

Právě se děje

Další zprávy