Uchazeči o Temelín upravili nabídky. Zvolte vítěze tendru hned, žádají

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 12. 2013 11:36
Westinghouse podle výkonného ředitele českého zastoupení Pavla Janíka v pátek předává upravenou nabídku, která je vyústěním takřka rok trvající série detailních projednávání.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Uchazeči o dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín předkládají investorovi stavby, skupině ČEZ, revidované nabídky. Výběru vítěze na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín tak již nic nebrání, myslí si jeden z uchazečů o temelínský tendr, japonsko-americká společnost Westinghouse.

Podle Westinghousu není nutné odkládat rozhodnutí na rok 2014 nebo 2015. ČEZ má dostatečné pravomoci rozhodnout o vítězi během několika měsíců, je přesvědčen Westinghouse.

Protahování verdiktu pro všechny aktéry tendru, ČEZ nevyjímaje, znamená značné náklady navíc.

„Vícenáklady všem uchazečům běží, jelikož udržují v pohotovosti týmy pracovníků. Velice silný tým udržuje i ČEZ. Náklady na něj jdou určitě přes 10 milionů korun měsíčně," odhaduje bývalý ředitel Jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký.

Rozhodněte na začátku roku

Westinghouse podle výkonného ředitele českého zastoupení Pavla Janíka v pátek předává upravenou nabídku, která je vyústěním takřka rok trvající série detailních projednávání.

„Jsme přesvědčeni, že ČEZ může ve velmi dohledné době zodpovědně vybrat vítěze podle těch parametrů, které byly nastaveny na začátku tendru," říká Janík s tím, že za reálnou dobu považuje začátek příštího roku.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200, další účastník v tendru, tuto dokumentaci předal minulý pátek. Nyní už se mají jen dolaďovat obchodní podmínky a jednat o ceně.

„Jde o logický zájem uchazečů. Za investora ale máme stále neměnný postoj. Termín finálního rozhodnutí o tak velké investici bude stanoven až po naplnění základních předpokladů," vzkazuje mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Výběru vítěze podle něj v současné chvíli brání to, že zatím nejsou nastaveny takové podmínky, které by dávaly jistotu návratnosti investovaných prostředků. V neposlední řadě musí být podle ČEZu schválena Aktualizovaná státní energetická koncepce.

Vládu k tomu nepotřebujeme

Jenže právě rozhodnutí vlády o koncepci nepovažuje Westinghouse za překážku pro výběr vítěze. Tendr je podle firmy plně pod kontrolou ČEZu.

„ČEZ jako takový je akciová společnost. Hlavním vlastníkem je stát, ale má i jiné vlastníky. Souhlasy k takovýmto rozhodnutím určitě podléhají korporátním pravidlům tak, jak je vyžadují stanovy a dokumenty ČEZu. Samozřejmě se ke všemu musí vyjádřit hlavní akcionář, ale já předpokládám, že se vyjádří prostřednictvím svých zástupců v dozorčí radě a na valné hromadě," argumentuje pro urychlený výběr dodavatele šéf Westinghousu Janík.

A jak se k situaci staví konkurenční uchazeč, česko-ruské konsorcium MIR.1200? „Odklad pro nás není dobrá zpráva. Samozřejmě že by pro nás bylo výhodnější, kdyby ČEZ vybral vítěze co nejdříve, nicméně rozumíme důvodům, které vedou k odkladu rozhodnutí na rok 2014 či 2015," říká ředitel projektu Dostavba JE Temelín společnosti Škoda JS Josef Perlík.

Podle Františka Hezoučkého nejsou jediným důvodem pro urychlení dostavby Temelína vícenáklady zúčastněných firem. Pokud dojde k dalším průtahům, bude muset Česká republika elektřinu dovážet nebo si udržet některé uhelné zdroje. S tím by úzce souviselo prolomení těžebních limitů.

"Pokud se nezačne stavět nyní, bude zkrátka nutné prolomit těžební limity," vidí situaci jasně Hezoučký.

Temelín budou stavět cizinci?

Průtahy v tendru se dají podle Františka Hezoučkého očekávat také ve fázi po výběru vítěze. Po tomto rozhodnutí nastane mnohem složitější období, kdy bude třeba získat všechna potřebná povolení, připravit staveniště, dokončit projekt, zaškolit personál a podobně. Náklady na tuto přípravnou fázi Hezoučký odhaduje na deset miliard korun.

Vzhledem k tomu, že uchazeči do přípravy nabídky vynaložili nemalé peníze, dá se očekávat, že se vyřazená firma po vzoru francouzské Arevy odvolá. „Každý z uchazečů vynaložil podle mého odhadu na zpracování nabídky okolo 30 milionů dolarů. Soudit se tak zkrátka bude muset," předpokládá Hezoučký.

Podle aktualizované státní energetické koncepce má být Temelín dostavěn nejpozději v roce 2030. Původní plán přitom počítal s rokem 2025.

Jak dlouhé budou prodlevy mezi dostavbou druhého a třetího bloku, koncepce neuvádí. „Pokud by byla prodleva mezi dostavbou jednotlivých bloků větší než pět let, nebude možné udržet pohromadě sehrané týmy specialistů, které dokončí první z bloků," uvažuje Hezoučký.

To je právě další argument Westinghousu pro urychlení výběru vítěze. Firma v současné době mapuje situaci po celé Evropě. Pokud by získala v zahraničí zakázku na výstavbu jaderné elektrárny dříve než v Česku, byla by ohrožena avizovaná až 70procentní lokalizace zakázky. Vytvořila by si totiž svůj evropský dodavatelský řetězec v jiné zemi a ten by pak využívala při dalších zakázkách.

„Dostavba Temelína je šancí pro české firmy. Tato šance zde ale nebude věčně. Pokud by se tendr protahoval dál, profitovaly by z toho zahraniční firmy," varuje Janík.

„Je logické, že libovolný dodavatel, pokud získá jinou zakázku, nebude čekat, až se ČEZ rozhodne," přidává se Hezoučký.

Původní harmonogram dostavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín počítal s uzavřením smlouvy s vítězem tendru v roce 2012. Nové bloky měly vyrábět elektřinu již v roce 2020. Dalším revidovaným termínem podpisu smlouvy s vítěznou firmou bylo září letošního roku, to bylo posunuto na konec letošního roku. Odvolání vyřazeného uchazeče, francouzské Arevy, a nejisté podmínky na trhu si ale vyžádaly další posun.

Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže se dá nyní předpokládat, že k podpisu smlouvy s vítězem dojde až v roce 2015. Další termíny, jako je zahájení stavby a její dokončení, podle něj vyplynou až z podepsaného kontraktu.

Pokud vláda přijme Aktualizovanou státní energetickou koncepci, bude muset ČEZ vše stihnout do roku 2030, kdy by elektřinu již měly vyrábět oba nové bloky.

Kateřina Vokurková

 

 

Právě se děje

Další zprávy