Twitter a YouTube jsou pro Izrael i Hamás bojištěm, kde hrozí palba do vlastních řad

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 11. 2012 13:40
Samotní provozovatelé sítí jsou z toho, co izraelská armáda spustila, poněkud rozpačití. YouTube nejprve zablokoval video, na kterém je vidět likvidace automobilu s velitelem ozbrojeného křídla Hamásu Ahmadem Džabarím. Pak jej zase zpřístupnil. Při zvažování, zda jde o autentický válečný záznam, či o něco jako násilný čin, nakonec zvítězila první varianta.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – V tiskovém oddělení izraelské armády, které si na nedostatek práce vzhledem k častým válkám a konfliktům se sousedy nemůže stěžovat, existuje nová speciální sekce.

Má na starosti stále důležitější bojiště. Vede se tu vede zápas o to, co si svět myslí. Sociální sítě.

Ostřelování cílů Hamásu Izraelci „nabízejí“ na Twitteru, Facebooku nebo YouTube v některých případech jen s několikaminutovým zpožděním a v takové verzi, kterou pokládají pro sebe za správnou.

Jedna z armádních mluvčích uvedla pro agenturu AP: „Můžeme takto naše informace dostat k lidem, aniž by na ně měla vliv ruka editorů.“ Jinak řečeno - Izraelci mají za to, že tradiční média ve světě obvykle věci zkreslují v jejich neprospěch, a sociální sítě jim dávají šanci oslovit diváky, posluchače a čtenáře přímo.

Samotní provozovatelé sítí jsou z toho, co izraelská armáda spustila, poněkud rozpačití. YouTube nejprve zablokoval video, na kterém je vidět likvidace automobilu s velitelem ozbrojeného křídla Hamásu Ahmadem Džabarím.

Google, který YouTube vlastní, ale po několika hodinách video opět zpřístupnil. Při zvažování, zda jde o autentický válečný záznam, či o něco jako násilný čin, nakonec zvítězila první varianta.

Twitter zase zablokoval účet izraelské armádě, na kterém se objevila fotografie Džabarího s nápisem Odstraněn (na obrázku). Další tweet pak varoval: "Doporučujeme, aby činitelé Hamásu, ať už nízko postavení či vysoce postavení vůdci, v příštích dnech neukazovali hlavy nad zemí."

Pro vedení této sociální sítě to už bylo trochu moc.

Usilovné paralelní bojování na sítích se ale může obrátit do vlastních řad. Izraelská armáda vyzvala obyvatele, aby na Facebook ani YouTube nedávali fotografie domů nebo objektů zničených raketami Hamásu. Palestincům prý tyto fotografie mohou pomoci v zaměřování dalších cílů a dokonce k získání údajů o izraelské obraně.

Mediální oddělení Hamásu zase s gustem zahltilo Twitter i webovou stránku hnutí fotografiemi a videozáznamy s odpalováním raket na židovský stát. Nepříteli tím ale zároveň poskytuje cenné údaje.

O tom, že sociální síť může prokázat medvědí službu, mohou vyprávět povstalci, kteří v sousední Sýrii bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Na YouTube pověsili video s popravou několika Asadových ozbrojenců, které mělo jeho další stoupence vystrašit.

Záznam ale šokoval svět a teď mají rebelové na krku obvinění z válečných zločinů.

Výraz „válka v přímém přenosu“ se objevil poprvé v roce 1991. Když měli novináři k dispozici letecké záběry pum padajících na Irák v době války v Perském zálivu.

Z dnešního pohledu s dnešní technikou a rychlostí se však tehdejší „přímý přenos“ jeví jako staré zprávy papírových novin o včerejších událostech.

Jak to půjde dál? Jaká hranice padne v budoucnosti? Asi jednou přijde doba, kdy rakety, granáty nebo snad i helmy vojáků budou opatřeny vlastní minikamerou a v přímém přenosu je uvidíme v našich mobilech.

 

Právě se děje

Další zprávy