Byznys - Souboj o volné telekomunikační frekvence zuří i v novém roce, protože zatím jsou všichni čtyři zájemci – tři velcí mobilní operátoři i Kellnerova PPF – ochotni přihazovat víc a víc. Je to dobrá zpráva pro daňové poplatníky (stát vydraží víc peněz), ale nemusí být vůbec dobrá pro ty, kteří mají mobilní telefon (a těch je víc než daňových poplatníků).
Co současné operátory žene do vyšších nabídek?
Varianta A: možnost většího nasazení nových technologií a snad nějaká ta konkurenční výhoda na současném trhu?
Nebo varianta B: prostě strach z příchodu nového čtvrtého operátora, PPF Mobile Services?
Bé je samozřejmě správně.
PPF zatím nehodlá v početně nerovném přetlačování s trojspolkem ve složení Telefónica, T-Mobile a Vodafone cuknout. Což mimo jiné znamená, že Petr Kellner bude muset sáhnout hlouběji do peněženky, než když získával třeba Sazku.
Ale že je „Bé“ správně, to lze vyčíst i z návrhu tzv. analýzy relevantního trhu č. 8 z pera Českého telekomunikačního úřadu, který byl zveřejněn mezi svátky. Číslem osm je v jazyce ČTÚ označen velkoobchodní trh veřejných mobilních služeb (hlasových i datových). Úřad shledává, že sice nemůže ukázat na jeden podnik se samostatnou významnou tržní silou, ale je mnoho důkazů o existenci společné významné tržní síly na trhu, kterou disponuje trojice mobilních operátorů Telefónica, T-Mobile a Vodafone (všichni CR). Co víc, úřad připouští, že nevidí žádné faktory, které by tuto situaci mohly významně změnit v nejbližších dvou letech.
ČTÚ říká, že „podporuje a bude podporovat vstup dalších subjektů na telekomunikační trh“, k čemuž nejlepší příležitost dává právě zmíněná aukce kmitočtů (její další kolo se rozjelo dnes, v pondělí 7. ledna).
Jenže současným operátorům vyhovuje zachování statu quo a právě to je pohání k vyšším cenám v rámci probíhající aukce. Jde o to, cenově vyhnat Kellnera ze hry. Dost možná, že skutečná licitace o frekvence probíhá mezi dvěma subjekty - mezi PPF Mobile Services a současnou trojkou, i když její členové oficiálně odmítají, že by jakkoliv v aukci spolupracovali. „Nejsou na to samozřejmě žádné důkazy, ale podle určitých signálů tři operátoři svůj postup proti PPF koordinují. Například přihazují takřka shodně a obvykle ve stejném časovém intervalu,“ tvrdí zdroj Insideru z PPF.
Odpověď, jak to dopadne, lze hledat dále i v některých podmínkách probíhajícího tendru. Například povinnost poskytnutí národního roamingu v případě vstupu čtvrtého operátora je asi z pohledu stávajících operátorů tou nejnepříjemnější možností, větší, než kdyby v tendru uspěla současná konkurence. Poskytnutí národního roamingu by sice asi nebylo vysloveně ztrátové, ale znamenalo by de facto postoupení části trhu a v podobě nastavení velkoobchodních cen i větší rozsah regulace.
Ještě to bude zajímavá aukční válka. Celková startovací cena všech nabízených kmitočtových pásem byla stanovena na 7,4 miliardy korun, ale už se blížíme původně očekávané hladině kolem 9 miliard.