Systém politického podnikání: co byl pro Prahu Janoušek, to znamenal Dědic v Ostravě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 7. 2014 21:29
Dědic fungoval v Ostravě na stejném principu jako dříve „politický podnikatel“ Roman Janoušek v Praze. A podle detektivů tento svůj vliv i zpeněžil: obvinili ho, že si vzal na úplatcích přes 30 milionů.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Do letošního jara byl Martin Dědic jen podnikatelem s velmi dobrými vazbami na ČSSD v Ostravě. Po březnovém zatčení ale jeho příběh nabral zcela jiný spád. Podle policistů Dědic ve třetím největším městě v Česku fakticky řídil nejen veřejné zakázky za stamiliony, ale i přední politiky sociální demokracie. Z vyšetřování vyplývá, že Dědic fungoval v Ostravě na stejném principu jako dříve „politický podnikatel“ Roman Janoušek v Praze. A podle detektivů tento svůj vliv i zpeněžil: obvinili ho, že si vzal na úplatcích přes 30 milionů.

„Ze dne na den jsem se stal osobou trestně stíhanou a v médiích nazývanou hlavou chobotnice,“ říká sedmačtyřicetiletý Dědic ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl po červnovém propuštění z vazby.

Partnerský deník HN v posledních týdnech pátral, z čeho vlastně vzešel vliv muže, jehož korupční kauza – pokud jde o výši úplatků – překonává i 22milionový případ Davida Ratha. Dědicovo obvinění je navíc pro ČSSD mimořádně nepříjemné kvůli podzimním komunálním a senátním volbám.

Dědice policisté stíhají kvůli zakázkám ostravského dopravního podniku a ostravské nemocnice – například na nákup nových tramvají nebo zdravotnického materiálu. S firmami podle obvinění domlouval, která vyhraje. A od vítěze pak inkasoval úplatky mezi třemi a pěti procenty z hodnoty zakázky. „Umožnil jim s dostatečným předstihem se připravit na dosud nevyhlášené veřejné zakázky a následně dosud nezjištěným mechanismem i zvítězit,“ napsali vyšetřovatelé do usnesení o trestním stíhání Dědice.

Aby vše navenek vypadalo čistě, nechával si Dědic podle policie oficiálně platit za fiktivní poradenské služby od vítězů zakázek. Jsou mezi nimi významné firmy: Martek Medical ze zdravotnické sítě skupiny Agel, výrobce tramvají Pragoimex či severomoravská stavební společnost Vostav. I jejich manažeři jsou stíháni.

Dědic, spoluvlastník firmy na oceňování podniků, říká, že zakázkami nemanipuloval. Že jen radil známým, kteří ho o to požádali. „Považuji za naprosto přirozené, že v oblasti, ve které mám odbornost na úrovni soudního znalce, se na mne lidé z mého okolí obracejí. A je ještě přirozenější, že v případě pomoci svým přátelům tak činím bez zištnosti či vedlejších úmyslů,“ hájí se Dědic.

Z odposlechů ovšem vyšetřovatelé zjistili, že Dědic přímo úkoloval šéfy dopravního podniku a nemocnice. A hlavně měl prominentní postavení v části ČSSD.

Například náměstkyně primátora Hana Piperková, zodpovědná za zdravotnictví, s ním probírala konkrétní zakázky, dávala mu také přednostně dokumenty z radnice. S hejtmanem Miroslavem Novákem si zase Dědic během roku a čtvrt víc než pěttisíckrát volal nebo vyměnil esemesku. „Já s ním žádné zakázky neprobíral,“ říká Novák. Dědic vysvětluje, že se jednoduše s oběma politiky přátelil. „Právě proto, že jsem s oběma udržoval kontakt mimo jejich funkce a občas jsem s některým z nich trávil i mimopracovní dobu, jsme byli v poměrně častém kontaktu,“ říká.

Ostrava a celý region jsou pro ČSSD tím, čím pro ODS donedávna bývala Praha – baštou, ve které je strana prakticky neporazitelná. A která do celostátních výsledků dodává velmi podstatný díl hlasů. Hejtman Novák je nejdůležitější postavou kraje a zároveň důležitým spojencem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Premiér měl kvůli kauze přímo v Ostravě několikahodinové jednání s místními špičkami strany. Řekl, že ji vnímá jako „souboj místních podnikatelských skupin“.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy