Stravenková firma chce učit firmy, aby platily školkovné ze své zaměstnance

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 9. 2014 17:46
Rodiče předškolních dětí mohou „vydělat“ i desítky tisíc korun ročně
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Nechat si platit školkovné přímo zaměstnavatelem, ať už jako benefit nebo jako část výplaty, patří k finančně nejzajímavějším daňovým úlevám, které české zákony umožňují. Rodiče předškolních dětí na nich mohou „vydělat“ i desítky tisíc korun ročně. Příspěvek na předškolní péči však firmy a jejich zaměstnanci využívají spíše zřídka, jedněmi z mála jsou třeba Česká spořitelna nebo Zentiva. Právě farmaceutický gigant ostatně i díky tomu před rokem získal ocenění Společnost přátelská rodině.

Do školkového byznysu se nyní rozhodl zapojit jeden z nejsilnějších hráčů na trhu s benefity –společnost Edenred, která je známá především stravenkami Ticket Restaurant. Jako první v Česku se chce stát univerzálním prostředníkem mezi firmami, zaměstnanci a školkami, aby tento benefit obě strany více využívaly. „Bereme na sebe administrativu a ručíme za účelovost platby,“ říká generální ředitel Edenred Martin Bulíř. „Rodič samozřejmě může sám přinést fakturu, zaměstnavatel ale musí zjistit, jestli je školka registrovaná, stejně tak, jestli účet skutečně patří dané školce,“ dodává.

Služba pochopitelně nemá být zdarma, Edenred si naúčtuje „jednotky procent“, a to na straně zaměstnavatele. „Jemu se to i tak vyplatí, úspora na odvodech na straně zaměstnavatele je 15 procent,“ vysvětluje Bulíř.

Ještě více může v praxi ušetřit zaměstnanec, který si takto nechá dítě ve školce financovat. Z dané částky totiž neplatí daň ani odvody, v součtu 31 procent. Pokud by tedy takto platil dítěti například osm tisíc korun měsíčně za soukromou školku, ušetří ročně téměř 25 tisíc korun. A je jedno, zda od zaměstnavatele peníze na školkovné dostane jako benefit navíc, nebo jestli úlevu využije tak, že patřičnou část své výplaty nechá firmu posílat rovnou do školky, či na účet zprostředkovatele služby, jako to nabízí Edenred.

Ten se inspiroval ve Velké Británii. „Tam je péče o dítě nejvíce využívaný benefit, ale je tam až do 16. roku,“ říká Bulíř, sám otec tří dětí, z toho dvou v předškolním věku. Podle něj nejde jen o byznys, ale také o to, aby rodiče měli možnost umístit dítě do školky, a tím urychlit návrat do zaměstnání.

Rut Kolínská, šéfka občanského sdružení Síť mateřských center, jež stojí i za projektem Společnost přátelská k rodině, je však skeptická k tomu, že by vstup Edenredu pomohl většímu využívání daňové úlevy. „Při ekonomickém nahlédnutí nám přijde systém výrazně výhodný pouze pro Edenred,“ tvrdí.

Nechybělo však mnoho a daňová úleva mohla již hodně brzy ztratit na své atraktivitě. Podle platného zákona by totiž měla od ledna 2015 dostat roční strop 10 tisíc korun, což by zhruba pokrylo náklady na státní školku. Ve sněmovně však již na schválení čeká vládní novela zákona – a ta limit ruší.

Aleš Měřička

 

Právě se děje

Další zprávy