Stěžujete si na policisty? Plaťte

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 9. 2014 19:17
Ministr vnitra Milan Chovanec chce, aby za každý podnět musel uhradit správní poplatek tisíc korun. Důvod? Obava, že budou mít problémy, prý vede policisty k tomu, že jsou málo sebevědomí a nedělají svou práci nadoraz.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Lidé ročně pošlou inspekci bezpečnostních sborů přes dva tisíce stížností na policisty. Do budoucna by toto číslo ale mělo být nižší. Aspoň to plánuje ministr vnitra Milan Chovanec. Za každý podnět by se podle něj měl uhradit správní poplatek tisíc korun. Důvod? Obava, že budou mít problémy, prý vede policisty k tomu, že jsou málo sebevědomí a nedělají svou práci nadoraz.

„Lidé si je nahrávají na mobily, často si zkoušejí stěžovat… Inspekce by měla sloužit k tomu, aby od policie vymetla tu největší špínu. Jenže jsou lidé, kteří ročně spáchají i desítky přestupků a mají pak zábavu z toho, že podávají na policii stížnosti a inspekce to neustále řeší,“ prohlásil místopředseda ČSSD v rozhovoru pro HN. A dodal: „Když se prokáže, že stížnost byla oprávněná, poplatek se vrátí.“

Bývalý hejtman Plzeňského kraje zároveň připustil, že ve sněmovně se o návrhu bude asi živě diskutovat. Třeba kvůli výtce, že někteří lidé, jimž se stalo příkoří, na poplatek nebudou mít, například bezdomovci.

„Určitě to stojí za debatu, ale byl bych opatrný s jakýmkoli omezováním kontroly,“ zhodnotil iniciativu bezpečnostní expert TOP 09 Daniel Korte. „Viděl bych to padesát na padesát, jsou tam plusy i minusy,“ doplnil jej bývalý detektiv a poslanec hnutí ANO Bronislav Schwarz.

Sama Generální inspekce bezpečnostních sborů, která kromě policistů dohlíží i na hasiče či celníky, nechtěla ministerský nápad komentovat. „V případě, že by byl poplatek zaveden, budeme to respektovat,“ řekla její mluvčí Radka Sandorová s tím, že v roce 2012 přijali 2486 stížností na policisty, loni 2252.

Mezi policisty a generální inspekcí, která se před dvěma lety vydělila ze struktur ministerstva vnitra a stala se nezávislým úřadem, panuje v poslední době napětí. Což, jak tvrdí ministr, ohrožuje národní bezpečnost: „Stačí, že se někdo ozve, a policisté se bojí, že je budou roky tahat po soudech. Musejí vědět, že se o ně stát postará. Jinak nebudou mít chuť za něj bojovat.“

Důvodů špatné morálky je ale víc, přiznal Chovanec. Na vině jsou také desetiprocentní škrty ve mzdách v roce 2010, nekvalitní výstroj, stárnoucí vozový park. Od ledna by proto měly v resortu stoupnout platy: „Dohoda je tři a půl procenta všem státním zaměstnancům, policii a hasičům ještě dalšího jeden a půl procenta. U někoho to bude tisíc korun, u někoho trochu víc.“

Politik, který na sebe dříve upozornil tím, že dokázal zhubnout sto kilo, na čemž částečně postavil svou popularitu mezi voliči, se pokouší získat si přízeň ozbrojených složek i jinak. Rád by pro ně vybojoval silnější pravomoci, především pro boj s drogami.

„Varny nebo pěstírny jsou dnes z devadesáti procent záležitost asijských gangů, které je ukrývají v tržnicích. Do nich se ale nedostanete bez povolení,“ vysvětlil Chovanec. Řešením by mělo být, že by detektivové dostali možnost udělat razii v tržnicích i bez soudního glejtu. Nebo že by s nimi chodili do terénu vyšetřující soudci po vzoru těch z fotbalových stadionů a ti by vydávali souhlas.

Potírání pouliční kriminality a obchodu s drogami si ministr podobně jako celá ČSSD vzal za jedno z předvolebních témat. „Ať jsem viděl jakýkoli průzkum, jedno z hlavních témat, které lidi zajímá, je bezpečnost,“ přiznal čtyřiačtyřicetiletý absolvent plzeňských práv.

Možná i proto nadhodil při rozhovoru s partnerskými HN jednu kontroverzní tezi. A to, že by stálo za zvážení, aby v Česku bylo nelegální držet jakoukoli drogu. Dosud platí, že bez hrozby postihu u sebe lze mít „menší než malé množství“ pro vlastní potřebu.

„V Německu je to trestné,“ doplnil Chovanec, který se dnes řadí mezi nejambicióznější sociálnědemokratické lídry. Proslul loni po volbách, kdy se zúčastnil pověstné schůzky kritiků Bohuslava Sobotky v Lánech u prezidenta Miloše Zemana. A pak ji veřejně odhalil, čímž nynějšímu premiérovi významně pomohl.

Luboš Kreč

 

 

Právě se děje

Další zprávy