Špatných úvěrů je nejvíc v historii

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 8. 2014 19:11
Klienti bank nezvládají splácet přes šest procent všech půjček.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Klienti českým bankám řádně nesplácejí půjčky už za více než 160 miliard korun. To je nejvíce za dobu, co Česká národní banka tyto údaje zveřejňuje. Před rokem přitom byla tato suma o 17 miliard nižší. Největší podíl na tom mají úvěry bank domácím firmám. Ty aktuálně nesplácejí více než třetinu uvedené částky, což představuje více než 60 miliard korun. Téměř stejnou sumu mají problém splácet i české domácnosti.

Podle ekonomů se na růstu špatných úvěrů podepsala především ekonomická krize předchozích let. Česko od roku 2008 zažilo dvojitou recesi a kvalita bankovních půjček reaguje na kondici ekonomiky vždy se zpožděním – zpravidla několika čtvrtletí.

I proto Česká národní banka očekává, že i v současné době, kdy ekonomika již třetí čtvrtletí zažívá růst, budou špatné půjčky nadále mírně stoupat. „Podíl nekvalitních úvěrů se začne snižovat až poté, kdy bude ekonomika růst rychlejším tempem několik čtvrtletí za sebou,“ očekává viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík. Podle něj už existují náznaky zlepšení u půjček domácím firmám a domácnostem.

Banky ohroženy nejsou

Potvrzují to i údaje největších českých bank, kterými jsou ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka. U všech tří se podíl špatných úvěrů za poslední rok snížil. Jenom tyto tři banky přitom svým klientům napůjčovaly už více než 1,4 bilionu korun – jde tedy o více než polovinu všech bankovních úvěrů.

Oslovení analytici se shodují, že pro bankovní systém není současná rekordní výše špatných úvěrů závažnější problém, a soudí, že počet špatných úvěrů bude v blízké době postupně klesat. „Také si myslím, že to bude především z důvodu ekonomického oživení, kterého jsme svědky,“ myslí si Filip Fyrbach, analytik GE Money Bank.

Pozitivní roli podle něj hrají i dlouhodobé velice nízké úroky, které centrální banka drží už téměř dva roky. Ty ale můžou do budoucna opět počet špatných úvěrů navýšit. Pokud by banky při poskytování půjček příliš „povolily otěže“, budoucí zvýšení sazeb centrální bankou může některým klientům způsobit potíže s jejich splácením. Růst úroků přitom po ukončení měnových intervencí, jež loni oslabily korunu, s jistotou přijde. Zatím se ale podle ekonomů není třeba této hrozby příliš obávat.

Dosud také není jasné, jak se projeví sankce vůči Rusku na schopnosti českých firem splácet bankovní půjčky – zejména těch, které jsou na ruský trh orientované. „Zatím nelze spekulovat o vývoji v souvislosti s ukrajinským konfliktem,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Nicméně někteří čeští exportéři se už začínají potýkat s tím, že jejich ruští odběratelé jim odmítají platit včas, či dokonce vůbec. „Platební morálka ruských firem se výrazně zhoršila,“ potvrdil šéf Asociace exportérů Jiří Grund. Podle něj ale situace vývozců zatím není natolik špatná, že by měli potíže splácet své půjčky, ale už pociťují občasné problémy s hotovostí.

Za zhoršením stojí podpora exportu

Problémy se splácením úvěrů v posledních měsících velmi ovlivňují také špatné půjčky zahraničním klientům českých bank, které tvoří čtvrtinu všech problémových bankovních úvěrů.

Česká exportní banka v březnu zhoršila kvalitu půjček několika ruským firmám za více než patnáct miliard korun. Jenom díky této operaci se podíl jejích špatných úvěrů zdvojnásobil na více než čtyřicet procent. „Posláním exportní banky je podporovat vývoz, a je proto logické, že tento podíl je oproti jiným bankám vyšší,“ říká mluvčí banky Petr Křižan.

České exportní bance se navíc nedaří tyto půjčky vymáhat. V prvním čtvrtletí odepsala hned pět miliard korun z celkového balíku špatných úvěrů ve výši 35 miliard. Za druhý kvartál pak zhoršila hodnocení u dalších pěti miliard napůjčovaných peněz.

I proto stát usilovně hledá nového člena představenstva, který bude mít v bance na starosti právě správu rizikových pohledávek. „S jeho výběrem finišujeme,“ potvrdil informaci náměstek ministra financí Martin Pros.

Radek Bednařík

 

Právě se děje

Další zprávy