Soumrak bohů i Churchill. Z Česka odešel ostrý dopis do Štrasburku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 8. 2012 14:12
Až ctihodný a uznávaný soudce Nicolas Bratz dostane do rukou dopis, který mu z České republiky napsala právnička Klára Samková, žádné advokátské lichotky si nepřečte. Ba naopak. Samková se do Evropského soudu pro lidská práva, v jehož čele Bratz stojí, pustila s vervou a výrazivem, které její české publikum dobře zná, ve Štrasburku z něj ale mohou být překvapeni.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Až ctihodný a uznávaný soudce Nicolas Bratz dostane do rukou dopis, který mu z České republiky napsala právnička Klára Samková, žádné advokátské lichotky si nepřečte. Ba naopak. Samková se do Evropského soudu pro lidská práva, v jehož čele Bratz stojí, pustila s vervou a výrazivem, které její české publikum dobře zná, ve Štrasburku z něj ale mohou být překvapeni.

Samková napsala dopis jménem stovek soukromých majitelů domů.

Žena ostrých loktů usilující nyní mimo jiné o prezidentský úřad po Václavu Klausovi na evropském soudu nenechává nit suchou. Cituje z bible a evropskému soudnímu prezidentovi připomíná i dalšího ctihodného Brita, Winstona Churchilla.

„Vidím, že není jiná možnost než bezmocně sledovat, jak i tato instituce, jejíž vznik podnítil váš mimořádný krajan Winston Churchill, ztrácí ospravedlnění své existence. Soumrak bohů se sklonil i nad Štrasburkem a my, kteří jsme k němu vzhlíželi jako ke stánku spravedlnosti, zahalujeme své tváře rouchem smutku,“ líčí v dopise Samková pocity lidí, které deregulace připravila o stovky milionů a liknavý postup státu a soudů o naději na spravedlnost.

Advokátka se odvolává i na konkrétní případ Jana Vomočila, který si sám evropský soud zvolil jako ukázkový.

„Soud se zpronevěřil svému poslání a místo toho, aby se stal místem ctnosti, i on podlehl politikaření a dohodnutým akcím se členskými státy Rady Evropy, vůči kterým měl jejich obyvatele chránit,“ tvrdí Samková.

Ostrý slovník, který zvolila, se dá pochopit, pokud se vžijete do role majitelů domů.

Je to už sedm let, co první z nich poslali do Štrasburku své stížnosti. Politici v Česku nebyli v letech 2002 až 2004 schopni a ani ochotni řešit situaci s regulovaným nájemným. V 55 konkrétních případech tuzemský Ústavní soud vyhověl jejich požadavkům a nařídil vždy nové projednání jejich nároků, ale peníze dosud nemají. A proto se obrátili na Štrasburk.

Naději do žil jim vlil verdikt, kdy v obdobné situaci, v jaké jsou oni, štrasburský soud přiznal polské majitelce nemovitostí desítky tisíc eur odškodného. Šlechtična Hutten Czapska je vysoudila na Polsku právě kvůli regulaci nájemného.

Jenže Češi se ve Štrasburku dostali do podivného kolotoče opakovaně vyžadovaných a opakovaně zasílaných stanovisek. Dosáhli jediného: ujišťování, že tento rok (od 2007 až do 2012) soud konečně rozhodne.

Někteří vlastníci se verdiktu už nedočkají, nebo na něj čekat prostě nechtěli.

Z původně vybraných čtyř pilotních případů zůstaly jenom dva. Jeden ze stěžovatelů zemřel, další dva (manželský pár) sami odstoupili. V 80 letech už neunesli příliš velkou psychickou zátěž, kterou spor přináší.

Žádný případ ale zatím štrasburský soud nerozhodl. Provokativní dopis Kláry Samkové tak má posloužit jako jeden z posledních pokusů probudit spící spravedlnost.

 

Právě se děje

Další zprávy