Sněmovní koncipienti vykázali symbolické odměny. Langer byl jiná váha

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 7. 2012 14:17
Marek Benda si jako advokátní koncipient ve známé kanceláři Toman, Devátý & partneři vydělal v roce 2011 93,1 tisíce korun. Což je zhruba měsíční příjem Langera za tutéž práci.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Bývalý ministr vnitra Ivan Langer podle mnoha zdrojů i dva roky po tvrdém voličském odmítnutí tahá za nitky zdejší politiky a Insider k tomu nyní přidává věc, ve které zůstává nepřekonán.

Vyniká v porovnání s mužem, který se naopak na voliče může spolehnout a jehož do poslaneckého křesla vždy vynesou preferenční hlasy voličů.

Oč jde... Marek Benda nyní předložil majetkové přiznání, v němž píše, že jako advokátní koncipient ve známé kanceláři Toman, Devátý & partneři vydělal v roce 2011 93,1 tisíce korun.

A to je mimochodem za celý rok jen o málo vyšší částka, než svého času činil koncipientský průměrný měsíční příjem jmenovaného Ivana Langera – ten si už v roce 2005 dokázal podle vlastního přiznání v advokátní kanceláři zpívajícího právníka Petra Pečeného vydělat ročně  996 tisíc.

Nový advokát rodící se v sociální demokracii Jan Chvojka je na tom ještě hůř. Jako odměnu za práci koncipienta si do majetkového přiznání uvedl roční částku 72 tisíc korun, kterou mu vyplácejí v kanceláři svitavského právníka Miloše Vízdala.

„Spolupracujeme dlouhodobě," reagoval poslanec Chvojka na dotaz, proč si vybral právě tuto štaci. Jako další důvod uvedl, že chtěl spíše k někomu z regionu, ze kterého pochází. „Specializace v tom nehrála roli, venkovští právníci dělají všechno," dodal.

Advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři k výši vyplácené částky pouze uvedla, že poslanec Benda je méně vytížen než jiní koncipienti. V AK pracuje od ledna 2011.

Případy této kanceláře patří k těm velkým, získala třeba několikamilionové zakázky u státních Lesů ČR. Zastupovala také někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a exministra spravedlnosti Pavla Němce ve známé kauze „justiční mafie", což může být zajímavé v souvislosti s tím, že se o Bendovi mluvilo jako o adeptovi na místo ministra spravedlnosti.

Toman, Devátý & partneři se také na svých stránkách chlubí úspěšným zastupováním europoslance ODS Milana Cabrnocha ve sporu s Davidem Rathem nebo vítězným tažením proti exposlanci Zdeňku Kořistkovi, alespoň tedy v první fázi sporu.

Bývalý unionista Kořistka obvinil pravou ruku někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka Marka Dalíka, že mu nabízel úplatek 10 milionů a místo velvyslance, pokud nepodpoří tehdy vznikající vládu Stanislava Grosse. Žalobu na ochranu dobré pověsti podala i ODS.

První rozsudek z roku 2006 dal za pravdu představitelům ODS, kteří tvrdili, že slova o korupci jsou „výplodem chorého mozku". V závěru se ale Kořistka omlouvat nemusel.

 

Právě se děje

Další zprávy