Inside Sport - Když na začátku týdne vyšla startovní listina nedělní Velké jarní ceny, vrcholu jarní sezony v pražské Velké Chuchli, většina dostihových expertů zalapala po dechu.
Na ryzákovi Betpak Dala, nejsledovanějším tříletém hřebci v Česku, je jako jezdec uveden neznámý Michal Demo. Čerstvě vyučený mladík má zatím na kontě jediné vítězství a v životě absolvoval jen 11 dostihů.
Protože se Velká jarní cena běží o milion korun a patří k dostihům, které chce aspoň jednou za život vyhrát každý ambiciózní majitel dostihových koní, nedává na první pohled rozhodnutí majitele Jiřího Charváta a trenéra Tomáše Váni smysl.
V novodobé historii Chuchle se nabízí jen jeden srovnatelný případ – v roce 1978 vyhrál derby největší outsider všech dob Beller z JZD Slušovice a v sedle koně, na jehož vítězství se vyplácelo přes 700 korun za deset vsazených, seděl neznámý žokej Milan Klučka, pro něhož to bylo teprve třetí vítězství v životě.
Současné dostihy ale dělí od těch socialistických světelná léta. Betpak Dala navíc loni v barvách kazašského filmového producenta Ardaka Amirkulova běhal velké dostihy ve Francii. Až v zimě přešel za nezveřejněnou sumu do majetku Jiřího Charváta.
Vzhledem k tomu, že loni solidně běhal v širší špičce západní Evropy, experti ho považují za favorita červnového Českého derby. Mnohé napoví jeho nedělní start - při dubnovém vstupu do sezony vyhrál menší dostih a příliš nevypadal jako kůň, který se obejde bez efektivní podpory svého jezdce.
Zdá se však, že to mu v neděli nehrozí. Podle informací deníku Insider dojde na poslední chvíli k jezdecké změně a Demo bude nahrazen britským profesionálem působícím v Německu Kennethem Paulem Pattinsonem. Stáj pouze zaplatí pokutu 2000 korun za nezdůvodněnou změnu jezdce.
Příběh kolem Betpak Daly začíná být pro české dostihy v poslední době typický. Zejména rovinové odvětví trpí akutním nedostatkem kvalitních jezdců. Po odchodu starší generace, která jezdila ještě v 80. letech, se sice objevily nové hvězdy jako Filip Minařík nebo Jiří Palík, ty ale postupně přesídlily za lepšími finančními podmínkami do Německa.
Později je následovali i špičkoví žokejové nejmladší generace. Pětinásobný šampion Václav Janáček působí druhým rokem ve Španělsku, další známé jméno, Tomáš Lukášek, dalo přednost lukrativnímu angažmá v Malajsii.
Před největšími dostihy sezony proto stáje musejí často sahat do zahraničí a výběr není jednoduchý. Nejlepší britští, francouzští či němečtí jezdci jsou doma plně vytíženi, a pokud náhodou mají čas, náklady pro domácí stáje vysoce převažují nad možnými zisky.
Z této situace těží nejen hrstka kvalitních Čechů, kteří ještě zůstali doma, ale i jejich zahraniční kolegové, patřící dosud spíše mezi průměr. Slovenský legionář Ján Havlík jezdil celý loňský rok jako smluvní žokej pro úspěšnou stáj BORS Břeclav, pro letošek si ho rezervoval zmiňovaný Jiří Charvát.
BORS pro změnu sáhl po Britovi Pattinsonovi, který měl v posledních letech problémy prosadit se mezi druhou garniturou v Německu, a pojistil si ho až do léta s opcí na zbytek sezony.
Kariéra osmatřicetiletého Pattinsona v základních rysech připomíná vysloužilé kanadské hokejisty v německé lize. Zatím v kariéře nasbíral kolem 200 vítězství a v Německu o něj zájem dávno pohasl.
Při současné nouzi o kvalitní jezdce nyní dostane šanci v Česku. Protože břeclavská stáj v neděli koně do Chuchle neveze, může se Pattinson představit v Charvátových barvách.
Začínající Michal Demo si na pořádnou šanci bude muset počkat.