Sběratel medailí Phelps nemá měřítko. Na OH poráží i Českou republiku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 8. 2012 14:38
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Americký plavec Michael Phelps v úterý rozšířil svou sbírku olympijských medailí na aktuální stav 15 zlatých – 2 stříbrné – 2 bronzové = 19 medailí.

Tím překonal naprosto všechny dosavadní rekordy, a to v Londýně startuje ještě ve třech disciplínách. Pak už ovšem hodlá s plaváním skončit a sbírku uzavřít.

Jak už jsme zmínili, co do sbírání olympijských medailí předstihl všechny. Koho konkrétně?

1) Sovětskou gymnastku Larisu Latyninovou, která nastřádala celkem 18 medailí, než ji na trůnu královny tohoto sportu vystřídala Věra Čáslavská (ta jich má mimochodem 11).

2) Amerického plavce Marka Spitze, který posbíral v bazénu 7 zlatých na jediných hrách (v Mnichově). Tenhle výkon Phelpse vybudil k tomu, aby ho překonal, a z Pekingu si vezl 8 zlatých. (Byť srbská výprava podala protest, když se jí nezdála prohra Milorada Čaviče o 1 setinu sekundy na 100 m motýlek.)

3) Také fenomenálního finského běžce Paava Nurmiho či amerického sprintera Carla Lewise, kteří stejně jako Latyninová a Phelps získali 9 zlatých olympijských medailí v kariéře. Jenže Michael Phelps jich má 19!!!

A z toho 9 zlatých v individuálních startech. I v tomto ohledu je Michael Phelps číslem jedna olympijské historie.

Když se tedy co do medailí nemůže srovnávat s lidmi, srovnejme ho třeba s Českou republikou. A to ve chvíli uzávěrky Insideru, tedy dnes v 16 hodin, kdy má ČR v Londýně stále nulový medailový zisk.

Pokud bychom se podívali na medaile za poslední troje hry, tedy Atény, Peking a probíhající Londýn, vedl by Phelps nad Českem 19:14.

Kdybychom to vzali od OH 2000 v Sydney, kde Phelps poprvé startoval jako patnáctiletý (a skončil 5. na 200 m motýlek), vedlo by pro změnu Česko 22:19. Ale už jsme zmínili, že Phelps v Londýně poplave ještě třikrát…

Česko se mimo Phelpsovy možnosti dostane jen tehdy, když mu připočítáme i 11 medailí z Atlanty, kam odjela první samostatná výprava země po rozdělení federace. Ale Phelpsovi bylo teprve 11 let.

Navzdory tomu všemu sir Sebastian Coe, šéf organizačního výboru OH 2012 a někdejší slavný atlet, říká: „Samozřejmě že je Phelps nejúspěšnější. Ale nemyslím si, že by byl největším olympionikem všech dob. Jeho sbírka je úctyhodná, ale on podle mě tím největším patrně není.“

Dál už zpráva Reuters tento výrok nerozvádí. Je zřejmé, že stavět žebříčky jen podle medailí je nespravedlivé vůči těm, kterým na jedněch hrách může cinknout medaile jedinkrát, například vůči basketbalistům.

Velkou výhodu samozřejmě mají plavci a sportovní gymnasti, kombinovat různé disciplíny lze i v atletice. Tak třeba sprinty a dálku, jako Carl Lewis, který mohl mít doma o dvě „placky“ víc, protože se už jako 19letý nominoval i na OH 1980 do Moskvy v dálce a štafetě, jenže Američané hry bojkotovali.

Fascinující jsou pak borci, kteří dokázali střádat velké medailové sbírky ve vytrvaleckých bězích: Před válkou Paavo Nurmi a po ní Emil Zátopek, jehož zlatá kombinace 5000 m + 10 000 m + maraton z OH v Helsinkách je dodnes považována za možná největší sportovní výkon všech dob.

Jsou tu ale i další „ne-gymnasté“ a „ne-plavci“. Že neznáte Edoarda Mangoriattiho? Tenhle italský šermíř si na hry jezdil pro medaile za kord a fleret od Berlína 1936 až do Melbourne 1956. V jednotlivcích i družstvech jich posbíral celkem 13. A o další ho připravila válka.

Kanoistka Birgit Fischerová pak v barvách NDR a Německa navozila domů v letech 1980-2004 celkem 8 zlatých a 4 stříbrné. První placku si přivezla v 18 letech, poslední zlato jako 42letá.

Tak kdo z nich je nejlepší?

 

Právě se děje

Další zprávy