Sázkařská aféra: Mladí hráči promluvili. A svěřili se Berbrovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 9. 2013 14:51
Preventivní školení na téma, jak se zachovat, když po vás sáhne sázkařská mafie, dost možná významně napomohlo k odhalení gangu, o němž se píše v posledních týdnech.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Preventivní školení na téma, jak se zachovat, když po vás sáhne sázkařská mafie, dost možná významně napomohlo k odhalení gangu, o němž se píše v posledních týdnech.

Na českém území bylo obviněno 12 současných či bývalých fotbalistů, další potom na Slovensku. K odhalením pomohly informace od jejich kolegů ze zeleného trávníku.

„A když po vás někdo bude chtít, ať manipulujete zápasy kvůli sázkám, nebojte se a nahlaste to,“ slyšeli fotbalisté na školení od lektora. A v hlavách pak tenhle pokyn udrželi a dokonce se podle něj i zachovali. O koho šlo?

„Celý ten případ spustili mladí hráči, kteří se obrátili na svaz s tím, že je jim něco takového nabízeno. My jsme zprostředkovali jejich další kontakt s policií,“ prozradil Insideru Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR.

„Při školeních se dozvěděli, jak takové věci fungují a jak je lze odhalovat. A možná si někteří z nich uvědomili, že jim nestojí za to nechat se v mladém věku zničit,“ dodává Synecký.

Mladíky odmítá jakkoli identifikovat, nechce ani říct, zda šlo o skupinu, či zda všichni jednali samostatně.

Deník Aktuálně.cz už informoval o tom, že jedním z těch mladíků byl Lukáš Varyš, brankář druholigového Táborska, potvrdili to funkcionáři jeho klubu.

V podobné souvislosti se mediálně spekulovalo také o teplickém Egonu Vůchovi, jakékoli potvrzení z oficiálních míst ale schází. Nejasná je i role vlašimského záložníka Lukáše Křečka, který se ve spekulacích regionálního tisku objevil jak v roli mladého hrdiny, tak v roli sázkařského padoucha.

Důležité každopádně je, na koho se oni mladíci, o nichž Synecký hovoří, obrátili.

„Ozvali se prostřednictvím třetí osoby,“ říká Synecký a po delším naléhání dodává: „Ta třetí osoba patří k hlavním funkcionářům fotbalové asociace a ti hráči k ní měli absolutní důvěru.“

Ředitel klubu z Táborska Tomáš Samec s tím, komu předali informaci o mafiánské esemesce, již dostal brankář Varyš, tajnosti nedělal. „Celou věc jsme oznámili místopředsedovi svazu panu Berbrovi,“ řekl Samec.

Podle Insideru je tedy velmi pravděpodobné, že tím, kdo měl u hráčů onu absolutní důvěru, byl právě Roman Berbr, místopředseda FAČR za Čechy. Když to s ním chtěl Insider dnes konzultovat, vytípl telefon.

Byl to právě Roman Berbr, kdo se jako první z činovníků asociace po rozjetí aféry zkraje září v médiích ozval a přihlásil se k tomu, že Fotbalová asociace ČR byla v odhalování nekalých sázkařských rejdů aktivní.

„Loni v říjnu jsme získali nezvratitelné důkazy a informace o tom, že se nekalosti spojené se sázením dějí v Junior-lize. Tak jsme je předali policii,“ řekl Berbr pro Aktuálně.cz 12. září, den poté, co se spustila vlna zatýkání.

Byla tedy Fotbalová asociace ČR oním hybatelem procesu, na jehož konci stálo odhalení sázkařské mafie?

Když mluvíte se strakonickým státním zástupcem Miloslavem Kelymanem, který případ dozoruje, máte z jeho vět i jejich intonace pocit, že se snaží roli FAČR v celé věci spíše bagatelizovat. „V počátcích tam jejich určitý podíl byl... Ale víc konkretizovat už bych to nechtěl,“ reagoval Kelyman.

A na to, jak aféra začala, odpověděl také mlhavě: „Já vím přesně, jak to začalo, ale medializovat to nebudu. Řeknu jen tolik, že ta úplně první informace nepocházela ze Slovenska.“

Přišla tedy od Berbra? Hned pár hodin po vypuknutí aféry začal zákulisím létat drb, že na začátku měla být trestní oznámení, která měl podat právě on sám. Na přímou otázku reportéra Insideru to ale tehdy Berbr potvrdit odmítl. „Až do takového detailu vám to říkat nebudu,“ odvětil.

Řekl ale, že o celé věci věděli celou dobu na FAČR jen čtyři lidé. Insider je přesvědčen, že šlo o předsedu Miroslava Peltu, Romana Berbra, bezpečnostního manažera Martina Syneckého a generálního sekretáře Rudolfa Řepku. O celé věci byla informována i UEFA.

Organizátoři sázkařských manipulací na českém území pocházeli ze Slovenska. Na tom se shodne Synecký například i s Bronislavem Šerákem, advokátem jednoho z obviněných, který již měl příležitost prostudovat si vyšetřovací spis.

Zatímco v Česku se o jménech 12 obviněných až na jednu výjimku víceméně jen spekuluje, na Slovensku se s identifikací fotbalistů, kteří se s mafií zapletli, tolik nepárali. Například Ivan Hodúr, který hrával i za slovenskou reprezentaci, už se ke svým nekalým skutkům i přiznal.

Odkud ale přišlo to vůbec první echo, které začalo celou sázkařskou organizaci odhalovat, to stále zcela jasné není. Je vskutku možné, že vše odstartovali právě mladíci startující v Juniorské lize, kteří si nechtěli nechat zničit kariéru hned v zárodku. Slova Syneckého a Berbra to tak víceméně prezentují.

Ve vyšetřovacím spisu podle advokáta Šeráka žádné zmínky o iniciaci celého procesu ze strany FAČR nejsou.

Kauza ještě skrývá mnohé otazníky: především kromě Jana Halamy ještě nebylo potvrzeno žádné další jméno ze 12 obviněných fotbalistů.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy