Rychlokvašky v solárním byznysu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 2. 2013 14:48
Fenomén tuzemského rozvoje fotovoltaických elektráren nese všechny typické rysy, jaké se objevují při vzniku podnikání v novém oboru. Můžeme být svědky počátečního boomu, okamžiku, kdy se trh nasytí, viděli jsme spekulace a rychlé až bleskové obchody. Je to dobře vidět v seznamech licencí, které publikuje Český energetický úřad (ERÚ). Při podrobnějším zkoumání, jak se počet udělených licencí vyvíjel rok od roku, je vidět, kdo přišel využívat možností nového zdroje energie a kdo jen za rychlým a snadným výdělkem.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Fenomén tuzemského rozvoje fotovoltaických elektráren nese všechny typické rysy, jaké se objevují při vzniku podnikání v novém oboru. Můžeme být svědky počátečního boomu, okamžiku, kdy se trh nasytí, viděli jsme spekulace a rychlé až bleskové obchody.

Je to dobře vidět v seznamech licencí, které publikuje Český energetický úřad (ERÚ). Při podrobnějším zkoumání, jak se počet udělených licencí vyvíjel rok od roku, je vidět, kdo přišel využívat možností nového zdroje energie a kdo jen za rychlým a snadným výdělkem.

Od konce roku 2010, který byl přelomem v počtu a instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren, zůstává na trhu zhruba stejný počet subjektů s licencí, celkem přibližně 850 (pokud necháme stranou nerozlišitelnou kategorii „ostatní“, kam jsou zařazovány nejmenší projekty). Nejde však celou dobu o stejné podnikatele: mezi nimi byla řada rychlokvašek, které z trhu zmizely stejně rychle, jako se na něm objevily.

Projdete-li například seznam z roku 2011, bude vám chybět 44 subjektů z roku předchozího (2010). V úhrnu „zmizel“ instalovaný výkon 73,7 MW. Až na jednu výjimku jde o projekty postavené v roce 2010, které v roce 2009 neexistovaly. Co to nejspíš znamená? Právě toto číslo popisuje spekulanty, nejspíš i bílé koně, kteří svou elektrárnu záhy po dostavbě prodali, a původní jméno subjektu zaniklo. Nově licencovaných subjektů v roce 2011 je totiž přibližně stejně jako zmizelých z roku 2010 - konkrétně 40 s celkovým instalovaným výkonem 75,3 MW.

Podobně na konci roku 2012 chybí 22 jmen firem, které existovaly v roce 2011. V tomto případě je jejich instalovaný výkon 113 MW. Opět jde až na dvě výjimky o projekty uvedené do chodu v roce 2010. Proti tomuto úbytku najdeme v seznamu roku 2012 sedmadvacet nových subjektů, ale jen s instalovaným výkonem 29 MW. Rozdíl může jít na vrub posilování ČEZ v tomto segmentu, neboť ten byl velkým vysavačem fotovoltaiky v roce 2012.

S elektrárnami se čile obchodovalo, vyplývá jasně z údajů ERÚ, dohledat u všech transakcí skutečné majitele je prakticky nemožné.

Teprve v poslední době se fotovoltaika dostává tam, kde měla být od počátku. Rozvíjí se v oblasti drobných provozoven, v podobě panelů instalovaných na budovách, rodinných domcích, a ne jako velkoplošná výroba na lánech orné půdy. Ve statistikách je to vidět ve velkém růstu počtu provozoven, ale jen velmi mírném nárůstu celkového instalovaného výkonu. Jde tedy již o drobné projekty, které mají ušetřit svému majiteli peníze za energie a nejsou zdrojem obživy (nebo dokonce mimořádného bleskového zisku).

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy