Rusové vzhlížejí k Ukrajincům. Dokázali to, co se nepovedlo jim

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 12. 2013 15:01
Ukrajinský nesouhlas s vládní verchuškou imponuje odpůrcům režimu Vladimira Putina v Rusku
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Rusové, kteří touží po změnách ve své vlastní zemi, se zájmem hledí na Ukrajinu. To, co se demonstrantům v Moskvě před dvěma lety nepovedlo, se totiž daří ukrajinské opozici – stovky tisíc lidí už více než dvacet dní dávají najevo nesouhlas s vládní verchuškou. A to odpůrcům režimu Vladimira Putina imponuje.

Antiputinovské protesty spoluorganizovala aktivistka Julie Kazakovová. Insider s ní mluvil v Moskvě. Pokud nová oranžová revoluce na Ukrajině vyhraje, může to podle ní inspirovat ruskou opozici v boji proti Kremlu.

Jak vnímáte události, kterými už bezmála měsíc žije sousední Ukrajina?

Podporuji to, co se děje v Kyjevě. Protože když lid vyjde do ulic a požaduje po vládě, aby splnila své sliby, tak to je pravá vláda lidu – demokracie. V případě Ukrajiny také nelze zapomínat na to, že prezident Viktor Janukovyč v poslední době hodně mluvil o integraci s Evropskou unií. Reakce lidí je tudíž jasná: V poslední minutě je oklamali. Proto se rozhodli, že lež už dál trpět nebudou.

Současné protesty jsou srovnávány s oranžovou revolucí. Je to, co vidíme v Kyjevě, skutečně pravá revoluce?

Jestli na Ukrajině dojde k revoluci, nebo ne, záleží na samotných občanech Ukrajiny. Ale pokud jde o pravé motivy protestu, tedy odpor proti lžím politiků, tak ano – to je pravá revoluce.

I v Moskvě byly před dvěma roky masové protesty, události nikdy ale neměly takový spád jako na Ukrajině. Měli by se tedy ruští opoziční lídři učit od ukrajinských kolegů?

Měli by si vzít příklad z ukrajinských lídrů a ukrajinských občanských aktivistů. Oni se, na rozdíl od Rusů, nebojí slova "revoluce", nebojí se vyzývat k tlaku na vládu. Cítí vůli lidu a jednají (nebo se alespoň snaží jednat) v souladu s ní.

Od Ukrajinců by se měli učit nejen lídři, ale také ruští demonstranti. Rusové by měli být odvážnější, měli by být připraveni vzdorovat režimu a riskovat svůj život a osobní svobodu. Protože protesty v letech 2011 a 2012 byly považovány jen za „sváteční“ demonstrace – něco na způsob oslav Dne města.

Pokud ale někdo chce změnit svět k lepšímu, musí chápat, že nejde o balónky a bílé stužky, ale o vlastní život. Musíme se naučit, že protest není hra, ale riziko. Pokud to nebudeme brát vážně, tak nikdy nezvítězíme. Pokud se nám ale podaří zvítězit, bude to znamenat svobodu pro všechny, pro Rusko i jeho občany.

Jak podle vás protesty na Ukrajině skončí?

Doufám, že se Ukrajině vše podaří, že se Ukrajincům podaří demonstrovat nejen svou vůli, ale také ji vnutit režimu. A to nyní závisí ne na lídrech protestu, ale na každém, kdo přišel na náměstí Nezávislosti.

Vítězství ukrajinského lidu by bylo zdrojem inspirace i pro nás.

JIŘÍ JUST, Moskva

 

 

Právě se děje

Další zprávy