Putinův nejnovější dekret sáhl i na českou plynařskou firmu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 9. 2012 12:22
Rozumí se samo sebou, že firmy, které chtějí těžit a obchodovat s východním plynem a ropou, musejí být zadobře s ruským prezidentem. Po posledním nečekaném dekretu Vladimira Putina je to ale dáno černé na bílém.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Rozumí se samo sebou, že firmy, které chtějí těžit a obchodovat s východním plynem a ropou, musejí být zadobře s ruským prezidentem. Po posledním nečekaném dekretu Vladimira Putina je to ale dáno černé na bílém.

Nejnovější nařízení ruského prezidenta zasáhlo i tuzemskou firmu Vemex. Její společníci se živí dodávkami zemního plynu a elektřiny. Zákazníky tohoto eseróčka jsou hlavně velcí a střední odběratelé - průmyslové a další firmy. Ale angažuje se třeba i v rozšiřování sítě čerpacích pump pro auta na plynový pohon nebo v mládežnické variantě hokejové KHL v Karlových Varech.

Ve Vemexu má menšinový podíl i KKCG Oil and Gaz BV miliardáře Karla Komárka. Takže se vlastně Putinův dekret týká – byť v tomto případě pouze prizmatem 17 procent, které mu ve Vemexu patří - i jeho.

Českého miliardáře postavila do role nechtěné oběti obchodní válka mezi Gazpromem a Evropskou komisí.

Vemex je tím, přes koho Gazprom oficiálně pronikl do Česka. Prim mezi jeho majiteli hraje německá pobočka Gazpromu. A to je důvod, proč se musí Vemex o Putinův dekret zajímat. Ruský car střídající roli prezidenta a premiéra v něm vymyslel odpověď na dotěrné bruselské vyšetřování cenové politiky Gazpromu. Je jí nová povinnost pro „strategicky významné firmy a jejich dceřiné struktury v zahraničí“.

Bez Putinova povolení nesmějí teď skoro nic. Co hlavně? V žádném případě neplnit nařízení Bruselu, vyzrazovat informace zahraničním firmám, měnit smlouvy, ceny pro zákazníky, prodávat majetek.

Kreml bude razítkovat každou novou smlouvu. Znalci českých poměrů pochopí, pokud Insider sáhne k příměru z tuzemského byznysu. Připomíná to trochu (ve větším měřítku) impérium Andreje Babiše, kde velký šéf rozhoduje i „o platu sekretářky v Duslu Šala“, jak se nedávno vyjádřil jeden z Babišových kolegů z klubu českých miliardářů.

O co vlastně běží ve sporu mezi Evropou a Gazpromem?

Evropská komise začala důrazněji zjišťovat, zda ruský gigant s evropskými zeměmi tak trochu necvičí, pokud jde o ceny. Stejně jako před šesti lety, kdy se blížil konec dlouhodobých smluv na dodávku plynu, i dnes Rusové pohrozili, že se začnou orientovat na Asii. Jak připomněl server Patria, tehdy vylekané evropské společnosti rychle přistoupily na kontrakty, které se dnes už nezdají tak fér. Německá RWE podepsala smlouvy s platností do roku 2035 a odskákala to snížením tržního podílu na polovinu. Kontrakty jsou tajné, nikdo neví, co v nich kdo komu slíbil.

Konec obchodního sporu mezi Evropou a Gazpromem je v nedohlednu. Nic příjemného pro Evropu závislou na ruském plynu ani pro firmy závislé na razítkách z Kremlu.

 

Právě se děje

Další zprávy