První oběť eboly v Nigérii zvýšila obavy z rozšíření viru mimo Afriku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 7. 2014 20:42
Nejvážnější hrozbu nyní lékaři spatřují v tom, že Nigérie, a konkrétně Lagos, je mezinárodním dopravním uzlem, odkud může nakažený člověk odjet do jiné části Afriky, Evropy či USA.
Foto: Tomáš Kunc

Lagos - Epidemie smrtícího viru ebola, s níž už několik měsíců bojují chudé země západní Afriky – Guinea, Sierra Leone a Libérie, vstoupila do nové fáze. Do fáze, v níž se stává větším rizikem pro zbytek světa. Nemoc se totiž poprvé dostala do Nigérie, konkrétně do města Lagos.

Fakt, že vysoce nakažlivá choroba, na niž zemře až 70 procent pacientů a proti níž neexistuje lék, dorazila právě do Nigérie, je nebezpečný z několika důvodů. Na rozdíl od Sierry Leone či Libérie jde o hustě obydlenou zemi, v níž se virus může šířit rychleji.

Ebola vyvolává horečku, zvracení, krvácení a průjem. Přenáší se kontaktem s krví a dalšími tělními tekutinami. Právě probíhající epidemie zabila v západní Africe už skoro 700 lidí. To je více než kdykoli dříve.

Lagos je největší africké město s 21 miliony obyvatel. Člověk, jenž tam tento týden na ebolu zemřel, byl Liberijec, který krátce předtím přiletěl z rodné země. Nemocnice, v níž se následně léčil, byla včera uzavřena. Do Nigérie míří tým Světové zdravotnické organizace (WHO), který se snaží zjistit, s kým se nakažený dostal do kontaktu. V izolaci je i část lékařského personálu, který ho ošetřoval. V Libérii totiž nemoci podlehlo již několik lékařů a sester. O život nyní bojuje americký zdravotník Kent Brantley, který v zemi působil na humanitární misi.

Nejvážnější hrozbu nyní lékaři spatřují v tom, že Nigérie, a konkrétně Lagos, je mezinárodním dopravním uzlem, odkud může nakažený člověk odjet do jiné části Afriky, Evropy či USA. Britské úřady již rozeslaly lékařům upozornění, aby se měli na pozoru před pacienty s určitými symptomy, kteří předtím byli v západní Africe. Stejná preventivní opatření přijaly i USA.

„Spolupracujeme se všemi postiženými státy a snažíme se jim pomoci. Tato epidemie je skutečně znepokojivá,“ řekla Susan Riceová, poradkyně pro otázky národní bezpečnosti v administrativě prezidenta USA Baracka Obamy.

Samotná Nigérie začala v přístavech, na letištích a na pozemních hraničních přechodech kontrolovat pasažéry, zda nevykazují podezřelé příznaky. Libérie část svých hranic zavřela. Tento způsob zadržování eboly je však považován za neefektivní. WHO předpovídá, že boj s nemocí potrvá ještě nejméně několik měsíců.

Každou z více než 20 epidemií, které se v Africe objevily, se zatím nicméně podařilo vždy zastavit díky izolaci nakažených. To je též důvod, proč na nemoc neexistuje lék: farmaceutickým firmám by se investice do něj nevyplatila.

Možnost, že by ebola ohrozila západní země ve větším rozsahu, je však podle expertů spíše vzdálená. Šíření viru by totiž podle nich rychle zastavilo přísné dodržování protiinfekčních opatření.

Lucie Beranová

 

 

Právě se děje

Další zprávy