Provize za prodej spoření na penzi stoupnou až dvojnásobně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 9. 2014 20:18
Nízká provize je podle penzijních společností i mnohých odborníků jedním z důvodů, proč neuspěl druhý pilíř a proč zatím ani nový třetí pilíř, tedy doplňkové penzijní spoření, prodejci tolik nenabízejí. „Kdo prodával dříve penzi, prodává dnes jiné finanční produkty,“ říká Vladimír Bezděk, prezident Asociace penzijních společností.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Obliba produktů penzijních společností v prodejních sítích by už brzy měla stoupnout. Na důchodové komisi sestavené pod patronátem ministerstva práce a sociálních věcí se nyní připravuje zdvojnásobení provizí prodejcům penzijního spoření. Ty výrazně zastropovala důchodová reforma vlády Petra Nečase.

Návrh na zvýšení provizí u doplňkového penzijního spoření – což je pokračovatel penzijního připojištění – předložili zástupci penzijních společností. Slibují si od něj větší motivaci prodejců.

„Jde o jediný finanční produkt pro běžného spotřebitele, který má zastropovanou provizi. Ta je navíc velmi nízká,“ říká Vladimír Bezděk, prezident Asociace penzijních společností.

Dnes platí, že maximální výše provize za prodej produktů penzijních společností ve druhém i třetím pilíři, je podle zákona 3,5 procenta z průměrné mzdy. Za jednu smlouvu tak prodejci vyinkasují od penzijní společnosti maximálně zhruba 850 korun.

Právě nízká provize je podle penzijních společností i mnohých odborníků jedním z důvodů, proč neuspěl druhý pilíř a proč zatím ani nový třetí pilíř, tedy doplňkové penzijní spoření, prodejci tolik nenabízejí. „Kdo prodával dříve penzi, prodává dnes jiné finanční produkty,“ doplňuje k tomu Bezděk.

Pro srovnání: u prodeje životního pojištění, které někteří poradci v terénu prodávají jako „důchodové pojištění“, provize pro prodejce dosahují až dvojnásobek ročního pojistného, může tedy jít i o desítky tisíc korun.

S návrhem penzijních společností nemá ministerstvo financí, pod jehož působnost regulace finančních trhů spadá, problém. „Klient je v tomto systému chráněn již tím, že je zastropován správcovský poplatek, který si mohou inkasovat penzijní společnosti za svoje služby. Provize je naproti tomu vztah mezi penzijní společností a zprostředkovatelem (tedy mezi dvěma podnikateli) a její výše se klienta penzijní společnosti nijak bezprostředně nedotýká,“ vysvětlila Veronika Lukášová z tiskového oddělení ministerstva.

Návrh změn pro třetí pilíř nyní připravuje pracovní skupina důchodové komise. Ta se pod vedením odborářského ekonoma Víta Samka již dohodla na tom, že návrh doporučí ke schválení komisi. Zda se tak stane, zatím její předseda Martin Potůček předjímat nechce. Komise má svá doporučení změn pro třetí pilíř představit na konci roku.

Politici zatím návrh komentovat příliš nechtějí, podporu má ale jistou od hnutí ANO. „Proč by mělo být spoření na penzi diskriminováno oproti životnímu pojištění? Nevidím k tomu důvod, mělo by se to změnit,“ prohlásila Radka Maxová, poslankyně a členka důchodové komise za ANO.

Jiří Hovorka

 

Právě se děje

Další zprávy