Profil: Začal stáží u Václava Havla. Uměl všechno, třeba i stravenky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2012 15:06
Rozkrýt celou síť Dalíkových spolupracovníků se zřejmě asi nikdy nepodaří. Ale rozsah jeho kontaktů byl (je) mimořádný.
Foto: Tomáš Kunc

Profil – Rozkrýt celou síť Dalíkových spolupracovníků se zřejmě nikdy nepodaří. Ale rozsah jeho kontaktů byl mimořádný. Je jen málo oborů, které Dalík v hantýrce lobbistů "neuměl".

A někdy to byly okruhy i docela netušené: třeba stravenky. Lidi z PR agentury no comment!, s nimiž Dalík byl v úzkém kontaktu, si najala v době stravenkové války (2008) společnost Sodexho. Vyplatilo se, Topolánkova vláda tehdy ještě nechala stravenkové firmy žít.

Po Topolánkovi…

Po skončení "Topolánkovy éry" - té, která ho vynesla až na vrchol moci - se Dalík společně s pronajímatelem slavné toskánské jachty Radkem Mašínem rozhodl investovat třeba do pohostinství.

V červenci 2010 spolu založili společnost Ráj 7, prostřednictvím které začali provozovat pražskou restauraci Riva Bella. Jejich spolupráce oficiálně skončila pár dní před Dalíkovým zatčením. Dalík prodal svůj díl restaurace Bella Riva Mašínovi.

Ve stejném roce, kdy začal provozovat restauraci, se díky vkladu pěti milionů korun stal tenisovým podnikatelem. Dodnes je podílníkem společnosti VIS TENISCENTRUM s.r.o., která provozuje tenisové centrum ve Vestci u Prahy.

U jeho zrodu stáli bratři Polákové, přičemž někdejší tenista Ladislav, jak připomíná týdeník Ekonom, byl trenérem současného prezidenta Václava Klause.

Do Vestce kromě Dalíka, který později část areálu koupil, jezdil hrát tenis také Mirek Topolánek či současný ministr financí Miroslav Kalousek.

Od Havla k Topolánkovi

Ale vraťme se do začátku devadesátých let.

Rodilý Brňan Dalík přišel v roce 1994 do Prahy, aby tu studoval politologii. V rámci studia absolvoval stáž v týmu tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Z veřejné služby však záhy odešel a začal se věnovat PR. V roce 1999 se setkal s tehdejším senátorem Topolánkem, se kterým uzavřel pevné spojenectví, z něhož se mu v příštích letech podařilo vytěžit maximum. Dalík se postupem času stal jedním z nejvlivnějších lidí v Česku.

V srpnu roku 2002 dosedl do křesla předsedy představenstva PR agentury New Deal Communications, založené v roce 2000 ještě pod názvem ELU - PLUS (ELU je zkratka pro Elektrárna Úžín).

Z původního projektu, v rámci něhož měla vzniknout elektrárna, však sešlo - místo toho vznikla PR agentura, která zastupovala například ODS, stavební společnost Skansku či farmaceutickou Zentivu.

Agentura jména svých klientů úzkostlivě střeží. Hovořilo se například o tom, že mezi jejími klienty figurovaly společnosti ČEZ či skupina J&T, ani jedna to nepotvrdila.

Dalíkovy kauzy

Hlavním Dalíkovým "bohatstvím" se však stal Mirek Topolánek. S postupem času, kdy rostla jeho moc v hierarchii největší pravicové strany, se Dalík stal jednou z nejvlivnějších osob v české politice.

Topolánek mu naprosto důvěřoval a radil se s ním prakticky o všem - včetně tak soukromých věcí, jako byl rozchod s první manželkou Pavlou.

V roce 2004 byl Dalík, jenž se vždy pohyboval v ústraní, zadržen a vzat do vazby. Tehdejší poslanec US-DEU Zdeněk Kořistka Dalíka obvinil, že spolu s lobbistou Stanislavem Večerkem se ho pokusili uplatit, aby nepodpořil nastupující vládu Stanislava Grosse.

Policie nakonec Dalíkovo stíhání zrušila. Nenašla totiž nezpochybnitelný důkaz, že úplatek ve výši deseti milionů korun opravdu nabízel.

V březnu roku 2009 se Dalíkovo jméno dostalo do médií znovu - tentokrát v případu, kdy měl přesvědčovat reportéra České televize, aby stáhl svou reportáž o policejním vyšetřování tehdejšího poslance Petra Wolfa.

Poslední velkou Dalíkovou kauzou bylo Toskánsko. Na luxusní dovolené v Monte Argentario se v roce 2009 sešli přední politici (Topolánka, Aleše Řebíčka, Jiřího Hodače či Jiřího Pospíšila – všechny spojené s ODS – doplnil socialista Milan Urban), významní lobbisté (Marek Dalík, Roman Janoušek, Vladimír Johanes a právník Miroslav Jansta) a šéfové významných firem (Martin Roman z ČEZ, Petr Šikoš z Neutrics nebo tehdejší generální ředitel Setuzy Martin Procházka).

V září téhož roku se Dalík rozhodl z vysoké politiky odejít. "Končím. Už nechci tímto způsobem dál fungovat. Poctivě platím vysoké daně, nepáchám žádnou trestnou činnost, přesto jsem ten nejhorší. Prostě už toho mám dost," řekl tehdy Dalík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy