Prezidentovi snajpři nakoupili nové zbraně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 7. 2013 13:44
Několik týdnů před tím, než prezident Miloš Zeman vůbec založil účet zvláštního fondu na umoření státního dluhu, připravili krátce po inauguraci jeho podřízení z peněz eráru několikamilionový nákup. Osmnáct speciálních odstřelovacích pušek SNIPER pro Hradní stráž...
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Několik týdnů před tím, než prezident Miloš Zeman vůbec založil účet zvláštního fondu na umoření státního dluhu, připravili krátce po inauguraci jeho podřízení z peněz eráru několikamilionový nákup.

Osmnáct speciálních odstřelovacích pušek SNIPER pro Hradní stráž přijde státní kasu na bezmála 7 milionů korun. Vyzbrojení zbraněmi s účinným dostřelem 800 metrů, optickými zaměřovači, nočním viděním, laserovými dálkoměry, mobilní meteostanicí a na míru šitými přenosnými kufry přitom vyvolává mezi vojenskými i policejními odborníky rozporuplné diskuse.

"Některé věci jsou neobhajitelné," řekl například k nákupu pro Hrad jeden z manažerů ministerstva obrany. Další – špičkový armádní zbrojíř, který je do nákupu odstřelovacích pušek zasvěcen – pak vysvětluje jeden z hlavních problémů popsané transakce. "Hradní stráž si bude hrát s odstřelovačkami, zatímco bojové armádní jednotky či ty policejní zásahové zápasí o každou korunu k plnění mnohem důležitějších a nebezpečnějších úkolů, při nichž jde lidem o životy."

Ve stejné argumentaci ho doplňuje zástupce armádních pilotů. "Letecké kombinézy máme rozedrané. A protože nejsou peníze, nové nám nedají. Například pro mě bude prý až za dva roky. Budu si ji tedy asi muset nechat ušít ze svého. A vy mi teď říkáte, že prezidentova Hradní stráž si pořizuje snajperky za miliony? To si snad děláte legraci!"

Prezident provokuje a riskuje

Překvapivými argumenty naopak obhajuje nové speciální vyzbrojení Hradní stráže bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Rizika spojená s terorismem se velmi dynamicky mění i v Evropě a prezident těmto hrozbám nahrává neuváženými a provokativními výroky,“ naráží generál na prezidentovo slovní extempore v Německu, kde se s reportérkou rozloučil slovy ´Allahu akbar´, a připomíná, že toto spojení „muslimové vyslovují také jako výzvu před bitvou anebo teroristickým útokem. „Je dobře, že Hradní stráž reaguje na hrozby kvalitnější výzbrojí,“ končí svůj posudek Šedivý. Hlava státu není podle něj chráněna jen bezprostřední přítomností bodyguardů. Význam má i ochrana na větší vzdálenosti. A policejní odstřelovači nemusí být prý vždy po ruce.

Nutnost nového milionového vybavení z produkce České zbrojovky Uherský Brod připomíná i velitel Hradní stráže Radim Studený. "Lidé si mé vojáky často chybně spojují jen s parádními uniformami u vchodů do Hradu. My máme ale kromě toho na starosti i ochranu důležitých objektů v míru, ale i v případné válce." Výcvik hradních odstřelovačů je tedy podle plukovníka Studeného přípravou na válečný stav. A pokud by prý nastal, tak je důležité mít po ruce i odstřelovače. "A ty nevycvičíte za několik týdnů, ani měsíců."

A na to je zákon

Vyzbrojení Hradní stráže dalekonosnými odstřelovacími puškami však má také legislativní problém. Tyto zbraně totiž smějí ze zákona v době míru použít proti útočníkovi, který ohrozí hlavu státu, jen policisté, a nikoliv vojáci. Armádní snajpr získává podobné právo pouze ve válečném konfliktu.

Česká komunita profesionálních a pravidelně tvrdě trénujících odstřelovačů je poměrně úzká a všichni tito muži se znají alespoň jménem, když už ne osobně. Když Insider některé z nich oslovil, byli hradní snajpři pro všechny překvapením.

"Vůbec je neznáme. Hradní stráž má snad jiné úkoly a do Afghánistánu přece nejezdí. Je to k smíchu," říká jeden z nich.

Stejného mínění jsou oslovení velitelé policejních zásahových jednotek, podle nichž navíc patří výcvik snajprů k těm nejnákladnějším, protože je nutné často střílet, a to v různých klimatických podmínkách. "Armáda má, pokud vím, seškrtaný rozpočet, a tudíž i potíže s nedostatkem maskovaných uniforem, spodního prádla a dokonce i střeliva. Vyzbrojování Hradní stráže speciálními zbraněmi mi proto připadá právě dnes zcela mimo mísu," říká vysoce postavený důstojník policejního prezidia.

Hrad není cirkus

Ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, generál Pavel Bulant, jehož úřad odstřelovací pušky pro Hradní stráž nakupuje, se přidává na stranu rozporovaného nákupu.

„Zapomínáte na jednu podstatnou věc," namítá s tím, že se zbraně CZ 750 SNIPER I v ráži NATO osvědčily armádě v Afghánistánu. „Hradní stráž není cirkus Humberto. Je to legitimní součást ozbrojených sil s vysoce prestižním úkolem ochrany objektů vrchního velitele ozbrojených sil.“

Na milost pak bere nákup také bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák: "A co když ty zbraně, anebo alespoň jejich část, skončí nakonec u ochranné služby prezidenta? V tom případě bych tomu obchodu docela rozuměl, protože tihle profíci jsou k podobné formě ochrany hlavy státu cvičení a ze zákona mohou zbraň – na rozdíl od vojáků – použít i v době míru."

Nakonec zbývá jediná nezodpovězená otázka: v zadávací dokumentaci na dodávku 18 odstřelovacích pušek pro prezidentovy vojáky se při zdůvodnění nákupu těchto zbraní píše o "naléhavých, časově omezených a nepředvídatelných skutečnostech".

Že by tedy Česku hrozila přece jen válka?

Jan Gazdík

 

Právě se děje

Další zprávy