Potíže NWR? V Polsku může být hůře

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2013 13:22
Podíváme-li se do sousedního Polska, je zřejmé, že horší podmínky v sektoru dusí zisky těžebních firem i tam. Poláci mají jen jednu relativní výhodu: velkou provázanost s tamním energetickým sektorem.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Jsou potíže NWR, vlastníka důlní společnosti OKD, ojedinělým fenoménem, nebo se budou „poroučet“ i polští těžaři?

Podíváme-li se do sousedního Polska, je zřejmé, že horší podmínky v sektoru dusí zisky těžebních firem i tam. Poláci mají jen jednu relativní výhodu: velkou provázanost s tamním energetickým sektorem. Prozatím (!) tu existuje stále velká armáda odběratelů. Pocházela-li dříve polská elektřina z 90 % z uhelných elektráren, pak v současnosti se poměr o mnoho nezměnil – činí zhruba 85 % a podobné je to i ve výrobě tepla.

Trápení tuzemské těžební společnosti NWR vzniklo kombinací prudkého poklesu tržních cen uhlí a nemalého (ale v oboru ne výjimečného) zadlužení firmy. NWR draze investovala do těžebního zařízení, pro které teď nemá plné uplatnění. Přičtou-li se stále obtížnější geologické podmínky, pak nejsou propad zisku a obtíže s udržením správného toku peněz ve firmě překvapením.

Polské doly řeší podobné problémy. Ministerstvo státního pokladu, což je instituce mající na starosti správu státního majetku (a velká část dolů je státních), označuje situaci v sektoru za krizovou. V roce 2012 klesla produkce uhlí o 4,2 %, prodeje o 5,4 % a dolům zůstalo vytěžené uhlí v zásobách v rekordním objemu 8,4 milionu tun, když o rok dříve měly na skládkách jen 3,5 milionu tun.

Polské doly Jastrebska Spolka Weglova (JSW), které disponují kvalitním černým uhlím a bývají často „vzorem“ pro NWR, vykázaly ve čtvrtletí tohoto roku pokles zisků o dvě třetiny. JSW spotřebovala více peněz, než vytvořila – podobně jako NWR.

Ceny uhlí dále klesají (viz graf). Zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí je teprve před námi. Málokdo čeká nějaké zlepšení situace, spíše naopak. Data mohou ukázat, zda se některé doly nedostaly do situace podobné NWR, nebo je dokonce nepředběhly.

Dříve či později dopadne kosa na kámen v případě polských dolů výrazněji. Nebudou-li to totiž ceny uhlí, mohou to být zpožděné investice a potřeba radikálních změn v polském energetickém průmyslu. Polsko bude muset dostát závazkům o snížení emisí, které v rámci Evropské unie přijalo. To by znamenalo velký odklon od uhelných elektráren – a uhlí bude potřeba ještě méně než teď.

Petr Hlinomaz

Poznámka: NWR je majetkově kontrolovaná společnost Zdeňka Bakaly, který je také vlastníkem vydavatele deníku Insider.

 

 

Právě se děje

Další zprávy