Politika a voda. Osm poslanců, které máme sledovat nad přípojkami

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 4. 2013 9:53
Až bude sněmovna hlasovat, zda mají občané k čím dál dražší vodě platit ještě opravy přípojek, osm zákonodárců bude dobré sledovat se zvláštní pozorností. Pět občanských demokratů, dva sociální demokraté a jeden zákonodárce Věcí veřejných jsou totiž přinejmenším poslední dva roky vodárenským byznysem placeni.
Foto: Tomáš Kunc

Foto: Aktuálně.cz

Objev dne - Až bude sněmovna hlasovat, zda mají občané k čím dál dražší vodě platit ještě opravy přípojek, osm zákonodárců bude dobré sledovat se zvláštní pozorností.

Pět občanských demokratů, dva sociální demokraté a jeden zákonodárce Věcí veřejných jsou totiž přinejmenším poslední dva roky vodárenským byznysem placeni. Mají místa ve vedení, v dozorčích radách a v představenstvech a berou za to odměny, což uvedli v každoročních majetkových přiznáních.

Občanský demokrat Radim Jirout pracuje jako generální ředitel společnosti Šumperské provozní vodohospodářské společnosti ovládané skupinou Suez Enviromennement/Ondeo. Stejnou firmu zastupuje i v Brněnských vodovodech a kanalizacích, kde je nadnárodní společnost druhým nevětším akcionářem.

Jeho spolustraník František Sivera pak sedí v dozorčí radě Vodárenské akciové společnosti, Ivana Řápková v dozorčí radě Středočeské vodárny a Miroslav Bernášek v představenstvu Vodárny Kladno a Mělník.

Od loňského roku nově působí v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací Jan Kubata.

Spojkou do vodárenství ve Věcech veřejných je Petr Skokan, sociální demokraté mají  Ladislava Šincla a Václava Klučku. Prvně jmenovaný působí jako místopředseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti, druzí dva jsou pak členy dozorčích orgánů  v Severomoravských vodovodech a kanalizacích.

Pozor na Bendla

Ti z přechozího výčtu, kteří se vůbec uvolili o tom s Insiderem bavit, paradoxně říkají, že  nevědí, zda je lepší původní znění zákona o vodovodech a kanalizacích (neopravuje občan), či jeho navrhovaná novelizace (opravuje).

„Já se zatím nekloním k ničemu,“ říká například poslanec ODS Radim Jirout, jehož zaměstnavatel vlastní či spoluvlastní šest vodárenských společností v Česku.

„Jak budu hlasovat, vám neřeknu, protože to v tuto chvíli nevím. Musím si vyslechnout předkladatele, proč to takhle předkládají,“ říká jeho stranický kolega František Sivera.

Na rozdíl od Jirouta, který si stojí za tím, že jasný názor z něj deník Insider „nevypáčí“, Sivera přiznává, že vidí v přehození oprav přípojek na zákazníky riziko. „Z hlediska kvality je lepší, když to dělá vodárenská společnost, protože pak je jasné, že to udělá tak, že do domu dojde kvalitní voda,“ říká.

Argument, že se změna může kladně odrazit v ceně vodného a stočného (používá ho například ministr zemědělství Petr Bendl), pak poslanec zpochybňuje: „Je to věc, která momentálně vodárenství pomůže, ale v závěru to nebude mít výrazný vliv.“

Komu to poslouží

Zcela rozhodnuti jsou ve věci přípojek zástupci opozice Ladislav Šincl z ČSSD a Petr Skokan z Věcí veřejných.

„Pokud v novele zůstane kritizovaná formulace, pro návrh hlasovat nebudu,“ říká Ladislav Šincl. Má pro svůj postoj i jiné vysvětlení než to, že zákon tahá další peníze z kapes daňových poplatníků. Severomoravské vodovody a kanalizace totiž vodovodní přípojky, o které je nyní spor, vlastní, a tak se „jeho“ společnosti změna příliš netýká.

„Když něco funguje, nemá se to měnit,“ reagoval zase na kritizovanou novelu Petr Skokan. „Nevím, čí je to iniciativa ani kde se to v zákoně objevilo,“ dodal.

Podle něj na úpravě zákona vodárny nezbohatnou, naopak pro uživatele to znamená jen trable.

Pohled do peněženky

Pohled do majetkových přiznání říká, že angažmá ve vodárenských firmách skýtá zákonodárcům přivýdělek ke sněmovnímu platu.

Největší je u Radima Jirouta, který si jako generální ředitel přijde (podle posledního majetkového přiznání za rok 2011) nejméně na 975 tisíc korun ročně. Další odměny má i z působení v dozorčí radě brněnské společnosti. Kolik, odmítl přesně prozradit. „Ta odměna je nižší než sto tisíc korun,“ řekl. „Nevím, proč bych to měl říkat. Nezastupuju tam veřejný subjekt. Zastupuji druhého velkého vlastníka,“ dodal.

Odměnu 123 tisíc korun v roce 2011 pobíral jako místopředseda dozorčí rady František Sivera. Na rozdíl od Jirouta v dozorčím orgánu působí z pověření svazku obcí, který společnost spoluvlastní.

Sociální demokrat Ladislav Šincl získal ve stejném období podle majetkového přiznání 198 tisíc korun, poslanec za VV Petr Skokan 273,2 tisíce korun a občanská demokratka Ivana Řápková 72,5 tisíce korun.

Voda a politika

Spojení politiků a vodárenské lobby není ve sněmovní praxi nové.

Petr Skokan se už jednou pokusil prosadit do zákona o veřejných zakázkách změnu, která by vodárenskému odvětví ulevila. V době, kdy se projednávala novela zákona, která zpřísňovala pravidla udělování veřejných zakázek, snažil se dopad na vodárenské společnosti změkčit.

Vodárenské firmy patří také ke sponzorům politických stran. Občanským demokratům například vodárenská společnost ČEVAK, která patří skupině Energie AG BOHEMIA, darovala loni 100 tisíc korun, společnost 1. SčV náležící ke skupině Veolia Praha ve stejném roce pak 20 tisíc.

Mnozí poslanci spojení s vodárnami přišli do sněmovny zejména z komunální politiky, i proto, že vodárny jsou často vlastněny nejen nadnárodními společnostmi, ale i městy a svazky obcí a obsazení lukrativních míst je běžnou součástí rozdělení moci v regionech.

Martina Machová

 

 

Právě se děje

Další zprávy