Podnikatelé pojmenovali vládní lesnickou politiku: katastrofa

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 11. 2012 8:55
Měsíc po mnohamiliardovém krachu největší lesnické a dřevařské firmy Less se opět rozehrává vysoká hra o způsob hospodaření s rozsáhlým státním majetkem, který je podle kritiků bezmála dvacet let tunelován zájmy politiků a lobbistických skupin.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Vláda žene tuzemské dřevozpracovatelství do katastrofy. Zhruba tak se dá shrnout obsah sedmnáctistránkového dokumentu, který předložili na tripartitu zaměstnavatelé.

Ministerstvo zemědělství mezitím na vládu předložilo vlastní návrh nových Zásad státní lesnické politiky, který má nahradit starou koncepci z roku 1994 a má předcházet vzniku nového lesního zákona.

Měsíc po mnohamiliardovém krachu největší lesnické a dřevařské firmy Less se tak opět rozehrává vysoká hra o způsob hospodaření s rozsáhlým státním majetkem, který je podle kritiků bezmála dvacet let tunelován zájmy politiků a lobbistických skupin.

Neudržitelně nadprůměrné bohatství

Podle materiálu, který 16. října předložila na tripartitu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, je hlavní problém tuzemského lesního a dřevozpracujícího sektoru zřejmý. „Stát, spravující prostřednictvím státního podniku Lesy ČR více než polovinu všech zdrojů dříví, selhává v plnění role dominanta zodpovědného za stav trhu.“

Řadou grafů a tabulek materiál dokazuje, že hospodářský zázrak, který poslední dva roky slaví Lesy ČR v podobě rekordních zisků, je jen bublina.

Dovážíme italský nábytek z českého dříví

Obnovitelného přírodního bohatství ve formě lesů máme v Evropě nadprůměrné množství. Dřevozpracující sektor, který by pro Česko mohl být výjimečným zdrojem prosperity, přesto v mezinárodní konkurenci zaostává.

„Zatímco v ČR se realizuje primární zpracování, v Rakousku a zejména Itálii se realizuje výroba materiálů s vyšší přidanou hodnotou,“ dokládá dokument, jak na českém dříví bohatne zahraničí. A to přes to, že formálně vláda volá právě po obratu Česka ke znalostní ekonomice s vyšší přidanou hodnotou.

Tuzemské dříví jde z pětiny na export. Kdyby se zpracovávalo u nás, mohla by se kapacita tuzemských dřevozpracovatelů zvednout skoro o třetinu, píše se v dokumentu. Místo toho však stát svou nečinností ztrácí to, co tak urputně hledá jinde: pracovní místa a daňové příjmy.

V posledních třech letech klesla kapacita výroby řeziva o víc jak milion kubíků pořezu. „To představuje úbytek v DPH ve stovkách milionů korun ročně, ztrátu příjmů pro přibližně 1500 zaměstnanců a živnostníků," stojí v materiálu.

Recepty, jak z toho ven, má vláda na stole. Například Národní lesnický plán z roku 2007 nebo samotným ministerstvem zemědělství objednaná (a zaplacená) studie auditorské firmy A. T. Kearney.

„Návrhy jsou však bez odůvodnění zamlčovány a ignorovány. Místo toho se vytváří zjednodušení typu Dřevěná kniha. Lesy v České republice se tímto systémem hospodářské (ne)politiky znehodnocují pro budoucí generace,“ píše se v dokumentu.

Podnik Lesy ČR podle loňského rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nevznikl „primárně za účelem vytváření zisku, nýbrž se má svou činností podílet na uspokojování potřeb veřejného zájmu.“ A tím je podle zaměstnavatelů mimo jiné „podpora stabilizačního vlivu lesnictví a zpracování dříví pro rozvoj venkova a zaměstnanost“, na kterou u nás na rozdíl od Německa, Rakouska, Francie nebo Finska vláda prakticky rezignovala.

Jako řešení však autoři vzápětí navrhují rozšíření tuzemské a v Evropě ojedinělé „české cesty“ obchodování se státním dřívím metodou při pni, na níž stojí i kritizovaná Dřevěná kniha Ivana Fuksy a která je například prezidentem Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeňkem Valným považována za velmi netransparentní.

Kritika vzata na vědomí. Nezávazně

„Záležitost byla vzata na vědomí. Ministerstvo neprezentovalo žádný závazek ani postup v této věci,“ tlumočí ministr Bendl po své mluvčí Heleně Šindlerové postoj ke zdrcující kritice letité politiky svého resortu.

Ministerstvo mezitím přišlo s vlastním návrhem nových Zásad státní lesnické politiky a lesního zákona, který na mnohé zmíněné výtky zdánlivě reaguje. Vláda se tímto dokumentem zabývala posledního října, jeho projednávání však přerušila.

Návrh počítá mimo jiné i s tím, že problematika dřevozpracovatelství se z ministerstva průmyslu přesune pod ministerstvo zemědělství a že se spolu s novým lesním zákonem schválí i novely zákona o myslivosti, národních parcích či o zřizování ministerstev.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha se obává, že návrh Zásad slevuje z Národního lesnického plánu, který úřady stejně ignorují, a že mimo jiné umožňuje volnější prodej státních lesních pozemků.

Ministr Bendl předpokládá, že konečný návrh bude hotov do konce listopadu. Mezitím ho však na vládě čeká nedávno odložené projednávání zprávy NKÚ k hospodaření Lesů ČR. A alespoň verbálně to pro vedení státního podniku nevypadá na příjemný den.

„Ministr mimo jiné zmíní, že je dlouhodobě nespokojen s řadou věcí v činnosti Lesů ČR, a věří, že během projednávání zprávy NKÚ na vládě dojde k výraznému posunu v této oblasti,“ sdělila k chystanému bodu na jednání vlády Bendlova mluvčí.

---

Deník Insider v tomto týdnu věnoval lesnictví a Lesům ČR seriál textů. Předchozí díly vyšly v pondělí (http://bit.ly/Tu0CXL), úterý (http://bit.ly/SsVpAs) a středu (http://bit.ly/SSI6gc).

 

Právě se děje

Další zprávy