Plnila protikorupční policie politickou objednávku? Legendární spis Blaník se vrací na scénu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 3. 2014 14:46
Vyšetřovatelé se na Blaník ptají bývalých detektivů při prověřování kauzy exnáměstka vrchního zástupce Grygárka
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – V průběhu vyšetřování kauzy Nagyová se na světlo vrací zapomenuté příběhy. Již před časem deník Insider informoval o policejním využití takzvaného druhého Mrázkova archivu při obvinění bývalého náměstka vrchního zástupce v Praze Libora Grygárka. Nyní se na scénu vrací také legendární spis Blaník, který měl mapovat pozadí plánované privatizace Letiště Praha.

Na mýty opředený dokument se vyšetřovatelé ptají u výslechů v kauze Libora Grygárka, který byl obviněn z toho, že nezahájil vyšetřování kont Romana Janouška ve Švýcarsku.

Pro připomenutí: První informace o existenci výše uvedeného dokumentu se objevily v týdeníku Respekt koncem srpna 2008. Protikorupční policie se tehdy údajně zabývala smlouvami kolem lukrativních domů na Václavském náměstí, jejichž vlastníci nebo nájemníci měli být napojeni na organizovaný zločin. V průběhu vyšetřování pak operativci údajně narazili na podivné smlouvy ohledně paláce Blaník (odtud název spisu), který si Janoušek pronajímal.

Hra o sto miliard

Dalším prověřováním se pak na policisty valily nové a nové informace. Mimo jiné také o tom, že Janoušek s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem usiluje o to, aby Praha získala třetinu akcií společnosti Letiště Praha, která měla být v roce 2009 privatizována (nakonec však k prodeji nedošlo). Zisk z obchodu tehdy vláda Mirka Topolánka odhadovala až na sto miliard korun a policisté se domnívali, že si Bémův známý Janoušek chce z výnosu ukrojit tučnou provizi. Stejné informace zajímaly také civilní rozvědku, která lobbistu od roku 2007 odposlouchávala.

Už tehdy se však objevily dohady, že spis byl založen účelově – prý na popud tehdejšího ministra vnitra Ivana Langra. Mocenský boj uvnitř ODS se tehdy odehrával hlavně mezi Bémem a předsedou Topolánkem, což se promítlo i do sporu ohledně letiště. Bém totiž požadoval akcie letiště ještě před privatizací. To Topolánek odmítal a nabízel až hotové peníze z obchodu.

Zpráva o vyšetřování kontaktů pražského primátora vyvolala poprask a Bém se tehdy dožadoval vyjádření policie. To přišlo vzápětí – existenci spisu popřel tehdejší šéf protikorupční jednotky Jiří Novák. „Žádný spis s názvem Blaník náš útvar nezaložil a stejně tak se nezabývá prověřováním zmíněných osob,“ řekl tehdy.

Blaník zaujal Švýcary

Nový zájem o policejní spis vyvolala mediální kauza o prodeji společnosti Letiště Praha publikovaná v českém tisku právě i v případu Janouškových prostředků v Ženevě. Na základě těchto článků totiž tamní banka Kredietbank nahlásila švýcarskému Informačnímu úřadu proti praní špinavých peněz dva podezřelé účty, ke kterým měl lobbista přístup.

„Banka podala toto oznámení poté, co se dověděla prostřednictvím zpráv z tisku, že útvar české policie zahájil proti Janouškovi vyšetřování zejména v rámci přípravy prodeje mezinárodního letiště Ruzyně v Praze, jehož ředitel Miroslav Dvořák představil a uvedl Janouška do tohoto podniku,“ napsal do Prahy švýcarský žalobce Patrick Lamon.

Grygárek, Novák i Cícer

Otázky na Blaník padly při výslechu zmíněného Libora Grygárka, exředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jiřího Nováka, ale i donedávna jednoho z nejmocnějších úředníků v zemi Milana Cícera, bývalého Novákova náměstka. „Ptali se ho, jestli se na protikorupční policii vyráběl nějaký podvrh pro média, který se týkal privatizace letiště,“ řekl Insideru zdroj blízký vyšetřování.

Podobné otázky prý směřovaly i na Nováka. „Mám povinnost mlčenlivosti o tomto úkonu, takže se k tomu nemohu vyjadřovat,“ řekl Novák Insideru.

Byl to přitom právě bývalý šéf ÚOKFK, který Blaník označil za nesmysl. „V té době jsem byl v pozici funkcionáře, dnes už nejsem,“ zdůvodnil Novák.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy