Pět měsíců akce Svíce. Soudce sledovala skrytá policejní kamera

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 1. 2013 14:17
V tuzemských poměrech je to věc zcela nezvyklá. Policie namontovala „štěnice“ do kanceláře nezávislého soudce a pět měsíců v rámci akce s krycím názvem Svíce detailně sledovala život šéfa trestního senátu okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka. Podle znalců místních poměrů nemohli kriminalisté minout. Knotkova pověst „mluvky“ byla taková, že bylo jen otázkou času, kdy past sklapne.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - V tuzemských poměrech je to věc zcela nezvyklá. Policie namontovala „štěnice“ do kanceláře nezávislého soudce a pět měsíců v rámci akce s krycím názvem Svíce detailně sledovala život šéfa trestního senátu okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka.

Podle znalců místních poměrů nemohli kriminalisté minout. Knotkova pověst „mluvky“ byla taková, že bylo jen otázkou času, kdy past sklapne.

Nakonec se to podle žalobce stalo v pěti případech, kvůli nimž soudce Knotka a několik návštěvníků jeho kanceláře posílá za ovlivňování trestních kauz před soud.

Nebyly monitorovány jenom soudcovy rozhovory. Šest policistů ze speciálního útvaru mu do kanceláře namontovalo skrytou kameru, která snímala nejen zvuk, ale i obraz. Zařízení bylo nastaveno na celodenní nahrávání, spínalo se ve chvíli, kdy kamera zaznamenala pohyb v místnosti.

Podle dokumentů uložených u jičínského soudu v trestním spise (Knotkovu kauzu odmítlo několik soudců rozhodovat a nakonec skončila v Jičíně) byl Josef Knotek sledován od 4. června 2011 do 22. října 2011. "Sledování bylo provedeno na základě povolení, které vydal soudce Okresního soudu Ústí nad Labem pod č. j. V71/2011 40Nt371/2011/V-8 dne 22. 4. 2011,“ stojí ve spise.

Díky tomu, že zařízení zaznamenávalo i obraz, mají policisté v ruce nejen rozhovory aktérů jednotlivých kauz, ale dokonce i předávky peněz.

Případ soudce Knotka je - co se týče odposlechů - velmi podobný kauze Davida Ratha. Nebýt tajně nahrávaných rozhovorů, těžko by mohla policie hejtmana loni zatknout. I v příběhu soudce Knotka hrají klíčovou roli.

A v obou případech se snaží obhájci obviněných vyřadit odposlechy ze spisu a docílit toho, aby nemohly být u soudu použity.

U Josefa Knotka argumentují mimo jiné tím, že odposlechy byly povoleny na zcela jiné skutky, než kvůli kterým byli později soudce a spol. obviněni.

„I proto zastávám názor, že v projednané trestní věci nebyly povoleny v souladu se zákonem. Otázka prostorových odposlechů a sledování je velmi citlivé téma, které bude jistě předmětem rozsáhlých polemik u nařízeného hlavního líčení,“ prohlásil advokát Robert Axman, který zastupuje Knotkova kolegu, soudce Ladislava Jelínka.

To potvrzuje i Knotkův obhájce Pavel Polák: „Způsob nasazení záznamové policejní techniky budeme určitě napadat.“

Dosavadní pokusy obhajoby ale vyšly naprázdno, do Jičína putoval spis včetně odposlechů. O jejich vyloučení teoreticky může ještě rozhodnout tamní soud přímo během hlavního líčení.

Žalobce Radim Dragoun ale takovou variantu v podstatě nepřipouští. „V přípravném řízení jsem nezaregistroval žádnou skutečnost, která by mohla způsobit nepoužitelnost opatřených důkazů řízení před soudem.“

Sabina Slonková

 

Právě se děje

Další zprávy