Za kulisy událostí - Klub s naivně působícím názvem Idealisté.cz funguje necelé čtyři roky. Má pouhých 23 členů, hned sedm z nich ale zastává významné funkce ve státní správě i v ČSSD – tři pracují na Úřadu vlády, další tři na ministerstvu práce a sociálních věcí a sedmý vede odborné komise přímo v Lidovém domě.
„Zkraje bylo vše postaveno na touze změnit negativní image levice,“ popisuje počátky předseda klubu Radim Hejduk. I když mu bude teprve 23 let, je jedním z klíčových poradců ministryně Michaely Marksové-Tominové.
„Nelíbilo se nám, jak se v Česku levice šmahem označuje za bolševiky nebo komunisty,“ říká jeden ze zakládajících členů Marek Ondroušek, osmadvacetiletý ředitel odboru analýz a informací na Úřadu vlády.
Další zakládající člen Jan Novák, šéf odborných komisí ČSSD, do rodícího se klubu zase přinesl zkušenost ze zahraničí. Idealisté vzhlíží k levicovým stranám ve Skandinávii, Německu a Francii. Mladí socialisté tak otevírají i témata, kterým se starší straníci vyhýbají – jako třeba plnohodnotná manželství párů stejného pohlaví, a to včetně adopce dětí.
Byl to právě Novák, kdo dal klubu název, když si jednou v restauraci povzdechl: „My jsme stejně takoví idealisti.“
Členové klubu sami o sobě říkají, že chtějí dělat politiku, kde hlavním smyslem budou ideje a hodnoty, bez politikaření a domlouvání hlasovacích mašinerií. „Bohužel i v ČSSD najdeme lidi, kteří vlastně žádné ideje nemají. Pokud jako ideje nebereme kumulování moci na základě slibování různých postů. Takovou politiku rozhodně odmítáme,“ tvrdí Hejduk.
Podle dosavadních činů klubu se zdá, že nejde jen o prázdnou frázi. Už několikrát se Idealisté přiklonili na stranu těch členů ČSSD, které odstavily zákulisní dohody. Nebo jim to alespoň hrozilo.
Klub Idealistů vznikal v roce 2010. Poté, co pražský volební lídr Jiří Dienstbier sice přinesl ČSSD historický výsledek, dvojice „mazáků“ Petr Hulinský a Karel Březina se ho ale záhy po volbách zbavila. Důvod: Dienstbier trval na předvolebním slibu, že ČSSD nepůjde do magistrátní koalice s ODS. Bez Dienstbiera pak Hulinský s Březinou ustavili tuto koalici snadno a rychle.
Kolem Dienstbiera se později zformovali mladí straníci v jeho organizaci na Praze 2, odkud vyšla i Marksová-Tominová. A když se stal Dienstbier v následujícím roce místopředsedou strany a dostal na starosti odborné komise Lidového domu, lovil právě ve vodách Idealistů.
Ondroušek se stal vedoucím sekce odborného zázemí Lidového domu. „Měl jsem pod sebou 27 programových komisí, každá o dvaceti až třiceti lidech, a spolu s Lubomírem Zaorálkem a Vladimírem Špidlou jsme z toho skládali programové teze,“ vysvětluje.
Následně získal i funkci hlavního tajemníka vyjednávacích komisí pro rodící se koalici ČSSD–ANO–KDU-ČSL.
„Za půldruhého týdne jsem zkoordinoval 11 expertních týmů složených ze zástupců jednotlivých koaličních stran a dal jsem z toho dohromady koaliční smlouvu.“ Krátce nato následovala nabídka pracovat na Úřadu vlády.
Mezitím se však Idealisté ještě angažovali během pokusu o puč, kterým se skupina kolem tehdejšího místopředsedy Michala Haška snažila svrhnout předsedu Bohuslava Sobotku. „Během 15 hodin jsme svolali pod Masarykovu sochu demonstraci o 2000 lidech, aby vyjádřili nesouhlas s tím, co Michal Hašek udělal. V sedm ráno jsme šli v pěti stupních Celsia demonstrovat před politické grémium. Musím Idealistům poděkovat, že se nebáli a chování lidí kolem Haška jako první odsoudili,“ říká Hejduk.
Na svolávání tisíců lidí přitom Hejdukovi stačil Facebook. Sociální síť je totiž hlavním komunikačním prostředkem Idealistů. Právě z facebookových debat vykrystalizovala skupina lidí, která o politice v rámci ČSSD přemýšlí podobným způsobem. „I já sám jsem se do Idealistů dostal skrze Facebook. Stačilo poslat zprávu,“ vzpomíná dnešní předseda klubu.
Cílem Idealistů je v první řadě reforma ČSSD zevnitř – jinak podle Hejduka hrozí, že strana padne na dno stejně jako ODS: „Chceme ze sociální demokracie udělat opět masovou stranu. Chceme, aby měli řadoví členové větší význam, chceme lákat nové lidi, přestože je zakonzervované prostředí v některých organizacích proti. Pokud se tento styl politiky nezmění, nemá ČSSD šanci v budoucnu vyhrávat volby a může dopadnout jako ODS.“
Jakub Kalenský