Největší šanci v místních volbách mají padesátníci s akademickým titulem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 9. 2014 20:29
V malých obcích je podstatné i to, jakým písmenem začíná kandidátovo příjmení. Platí, že lidé s příjmením až na konci abecedy mají šance být na volitelném místě o 1,5 procenta nižší než ti, jejichž příjmení začíná na A.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Co rozhoduje o úspěchu ve volbách, které čekají Česko už za necelé dva týdny? Většina kandidátů a politických stran se domnívá, že volební programy a reklama. Důležitou roli ale hrají i zdánlivě méně podstatné věci uvedené na hlasovacím lístku: věk, jméno nebo pohlaví. Uvádí to studie dvou ekonomů z pražského pracoviště CERGE-EI, Štěpána Jurajdy a Daniela Münicha, jejíž výsledky dnes institut zveřejní.

Větší šanci dostat se do místních zastupitelstev tak mají spíše muži než ženy, lidé kolem padesátky a s neromsky znějícím jménem.

Bez žen a Romů

Ekonomové vyhodnotili výsledky předchozích obecních voleb v roce 2010 a voleb do krajských zastupitelstev v roce 2008. Zaměřili se přitom i na pořadí kandidátů.

Voliči sice mohou používat preferenční hlasy a přesunout tak svého favorita z nevolitelného místa kandidátky výše, ale i tak je šance lidí na konci seznamu výrazně nižší. V roce 2008 se to povedlo 17 procentům kandidátů, v roce 2010, kdy byl ale systém preferenčních hlasů trochu složitější, dokonce jen dvěma procentům.

Šanci dostat se na vyšší místo na kandidátce, kde si pořadí určují samy strany či hnutí, měli přitom o šest až devět procent nižší muži než ženy. Pravděpodobnost rostla i s věkem – ale jen do padesátky, pak zase začala klesat. Velkou výhodou, která přebije konkurenty někdy až o desítky procent, byl také akademický titul.

V malých obcích je podstatné i to, jakým písmenem začíná kandidátovo příjmení. Platí, že lidé s příjmením až na konci abecedy mají šance být na volitelném místě o 1,5 procenta nižší než ti, jejichž příjmení začíná na A.

Nevýhodou bylo také, když jméno kandidáta znělo „romsky“. Jeho šance na volitelné místo jsou pak zhruba o deset procent nižší. A snižovalo to i jeho naději na získání preferenčních hlasů.

Česká republika v takovém „řazení“ kandidátů není úplnou výjimkou. Nižší zastoupení žen na volitelných pozicích, přestože dostávají téměř stejně hlasů jako s nimi srovnatelní muži, zjistili i výzkumníci ze Španělska a Itálie.

Pokud jde o akademické tituly, stejně jako Češi si na ně potrpí Němci, kde mají větší úspěch ve volbách nositelé titulu Ph.D. Naproti tomu v Británii akademické vzdělání nijak podstatné není.

Výhoda příjmení ze začátku abecedy je známa i ve světě. Jak připomněl už dříve časopis The Economist, nadproporcionální počet amerických prezidentů i britských premiérů taková příjmení mělo.

Když nerozhoduje program

Proč hrají tyto zdánlivě banální údaje roli při rozhodování voličů? Pravděpodobně proto, že shánění informací o kandidátech je pracné a vyžaduje čas a úsilí. Část lidí se tak rozhoduje jen podle toho, co je na hlasovacím lístku.

Navíc pokud není kandidát ze zavedené strany s jasnou ideologií, je získávání informací těžší. „Letos tak bude role údajů na kandidátkách při rozhodování zřejmě ještě větší,“ říká Daniel Münich.

Vzdělanější kandidát je pokládán za schopnějšího, u menšin a z části i u žen fungují předsudky. Lidé věnují více pozornosti tomu, kdo je na začátku kandidátky. A fungovat může právě i podvědomé upřednostňování jmen z kraje abecedy. I když v Česku pravděpodobně abecední výhoda na menších vesnicích vznikla tak, že politické strany napřed řadí zájemce o kandidaturu podle abecedy a teprve později je prohází. Ale nedostatečně.

Marek Hudema

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy