Něco tak obyčejného jako pekařský kvas. A přece nad ním zuří pře o 75 milionů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 3. 2013 15:55
Přečtěte si jeden konkrétní příběh: Kam také míří peníze z Bruselu a českého státního rozpočtu? Sepsal Petr Holub.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Pekaři pečou chleba tisíce let stejným způsobem. Přidají do mouky kvas a pak odnesou vykvašené těsto do pece. Postup z nejtradičnějších se však ve východních Čechách stal předmětem sporu mezi pekařkou konkurencí.

Firma Beas vlastnící pekárnu v Choustníkově Hradišti totiž na něj předložila ministerstvu průmyslu inovační projekt a úředníci pak do pekárny přidělili z evropského dotačního programu Podnikání a inovace dotaci 64 milionů, přičemž dalších 11 milionů doplatí státní rozpočet.

Tajemství kvasu

Beas má v Královéhradeckém kraji jednu z pěti velkých okresních pekáren a v Choustníkově Hradišti hodlá s dotací postavit další provoz. Dotaci dostala už před třemi lety, továrna má být dokončena v polovině příštího roku, ale stavba se zdržela. I z toho důvodu, že proti ní protestují ostatní východočeští pekaři. Nabídka pekáren totiž vysoko převyšuje zájem a konkurentům vadí, že ministerská podpora pro Beas ovlivňuje hospodářskou soutěž.

„Údajně inovační projekt je pouze zástupným důvodem, který má za cíl získat z Evropské unie prostředky pro výstavbu běžné pekárny,“ tvrdí majitel další velké pekárny v Hradci Králové Josef Homoláč.

Jeho výklad potvrzuje Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů: „Rentabilita výrobců v oboru je velmi nízká a prostřednictvím dotací si mohou pekárny zlepšit obtížnou ekonomickou situaci,“ uvedl předseda svazu Jaromír Dřízal.

Beas získal na svou inovaci nejvyšší možnou podporu. Podle projektu bude novým produktem výroba chleba a rohlíků s pomocí stabilizovaného kvasu. To prý snižuje nároky na kvalifikaci zaměstnanců, protože to zjednodušuje postup při pečení.

Stabilizovaný kvas však není novinkou. Od roku 1999 ho Čechům začal ve velkém nabízet mezinárodní koncern Ireks a používá ho většina průmyslových pekáren. Převratné nejsou ani technologie, které Beas hodlá v pekárně nasadit. Plánované termoolejové pece se vyrábí od roku 1991 v továrně Kornfeil v Čejči.

Ústecký recept

Insider si chtěl inovaci v pekárně Beas nechat vyložit od majitele firmy Bedřicha Syrovátka, ale ten nereaguje na telefony ani na textové zprávy s žádostmi o rozhovor.

Ani ministerstvo průmyslu neodpovídá zcela na otázku, co je na stabilizovaném kvasu nového. Mluvčí Tomáš Paták odkazuje na to, že projekt doporučily ke schválení dvě expertizy vylosovaných odborníků, avšak jména expertů neprozradí. „Neposkytujeme je s ohledem na zachování transparentnosti procesu hodnocení,“ vysvětluje úředním žargonem mluvčí Paták.

Kdyby prý byla jména expertů zveřejněna, mohly by je firmy se zájmem o eurodotace podplatit, případně jiným způsobem ovlivnit. Tato argumentace není v případech přidělování dotací ojedinělá. Své experty, jejichž postoj byl pro dotaci rozhodující, utajoval také regionální operační program Severozápad, pozdější audit společnosti Deloitte zjistil, že v komisi expertů zasedali výhradně krajští politici a jejich blízcí spolupracovníci.

Pekařská odysea

Nad sporem kolem dotace pro konkurenční firmu Beas majitel královéhradecké pekárny Josef Homoláč upozorňuje, že ministerstvo všechny jiné žádosti o podporu inovací v pekárnách dosud odmítalo s tím, že v tomto oboru nejsou inovace z principu možné. Evropské dotace inkasují pekárny maximálně v řádu milionů korun, zpravidla jde o energetické úspory. Podle statistiky Podnikatelského svazu pekařů inkasují pekárny evropské dotace maximálně v řádu milionů korun, zpravidla jde o energetické úspory.

S výjimkou Beasu získaly podle této statistiky vyšší dotaci pouze pekárny v Oticích u Opavy a v Jaroměřicích nad Rokytnou. I ty se však musely v rámci rozvoje zaostalých oblastí spokojit s 19, resp. 15 miliony na nákup nových pecí.

„V tradičním oboru, jako je pekárenská výroba, je obtížné najít inovace, zpracovat a úspěšně obhájit projekt – ale možné to v případě kvalitního projektu je,“ komentuje statistiku předseda Svazu pekařů a cukrářů Dřízal.

Konkurenti Beasu se spojili do občanského sdružení Pekaři severovýchod a už před dvěma lety si na přidělení dotace Beasu stěžovali. Ministerstva průmyslu ani financí je nevyslyšela, a když se letos v lednu obrátili do Bruselu, odkázali je tamní byrokrati zpět na domácí úřady.

Petr Holub

 

Právě se děje

Další zprávy