Na Rosatom padl toskánský stín poslance Urbana

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 3. 2012 15:41
Když Rosatom podepisoval v úterý smlouvy s českými firmami, kterým prý otevře své projekty ve světě, chlubila se ruská státní firma prominentním hostem z vysoké politiky.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Čeští politici se v obklíčení světových mocností v tendru na dostavbu Temelína drží přísně zkrátka. Tedy když mají dát veřejně najevo, koho z trojice účastníků tendru - americký Westinghouse, francouzskou Arevu či ruský Rosatom - favorizují.

Když ale Rosatom podepisoval v úterý smlouvy s českými firmami, kterým prý otevře své projekty ve světě, chlubila se ruská státní firma prominentním hostem z vysoké politiky. Akci totiž přihlížel předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban (ČSSD), který má blízké vazby na zadavatele stamiliardového tendru, energetický gigant ČEZ.

Pozvánky na obdobné akce konkurentů přitom Urban nepřijal.

„Moje role je přísně neutrální. Zdá se mi, že tato memoranda jsou velkou příležitostí pro české firmy. To ale neznamená, že by tím byl předurčen výsledek tendru. Rusové jsou v tomto o krůček dopředu a možná to bude znamenat motivaci pro ostatní, aby se trochu zlepšili,“ řekl deníku Insider Urban už zpátky ve sněmovně.

Pro Rusy ale byla přítomnost exministra průmyslu a obchodu zjevně významná. Představitelé PR agentury Grayling, která Rosatom v Česku zastupuje, se v zákulisí novinářům chlubili, že Urban dorazil pouze na ruskou akci, i když pozvánky měl i na nedávné slavnostní podpisy mezi českými firmami a Westinghousem či Arevou.

To ostatně potvrdil i sám Urban. „Ano, byl jsem tam také pozván, ale bohužel jsem byl pracovně zaneprázdněn. Ale díky tomu, že se podpis odehrál tady na Malostranském náměstí, tak jsem tam mohl na deset minut přeběhnout z jednání poslaneckého klubu,“ uvedl sociálnědemokratický politik.

Rusové si české firmy „upsali“ v Kaiserštejnském paláci nedaleko Poslanecké sněmovny v dopoledních hodinách.

Mít Urbana na své straně se uchazečům o dostavbu Temelína může velmi hodit, není totiž pochyb o jeho vazbách na ČEZ. Klíčovou spojkou mezi Urbanem a ČEZ je jeho přítel Vladimír Johanes, lobbista pracující právě pro energetický gigant.

Oba muži společně trávili například dnes už slavnou dovolenou v Monte Argentario v Toskánsku, kde se ve stejné době rekreovali například tehdejší premiér Mirek Topolánek a tehdejší šéf ČEZ Martin Roman. Byl to také Urban, kdo se krátce před dovolenou coby spoluautor podílel na takzvané dovolenkové předloze, tedy kontroverzním zákonu o emisních povolenkách, který ČEZ vynese desítky miliard korun.

Pro Rusy v Česku také pracuje bývalý diplomat s vazbami na politiky ČSSD Aleš Pospíšil, který je jeden z klíčových manažerů zmiňované PR agentury GrAyling. Pospíšil v minulosti pracoval jako mluvčí ministra zahraničí Jana Kavana a zůstal mu nablízku i později. Když se Kavan stal předsedou Valného shromáždění OSN, Pospíšila si do New Yorku vzal s sebou, stal se tam českým generálním konzulem.

 

Právě se děje

Další zprávy