Rekonstrukce - Zakladatelé a manažeři projektu elektronických zdravotních knížek známého pod zkratkou IZIP mají nepochybně cit pro to, jak vydělat peníze.
Jeden z otců projektu a současný šéf dozorčí rady IZIP Pavel Hronek už v roce 2006 vydělal téměř 60 milionů korun, když prodal firmě Synlab CZ soukromé zdravotnické zařízení se specializovanou laboratoří společnosti Imumed, v níž vlastnil zhruba pětinový podíl.
Insider to zjistil při pátrání, kde původní akcionáři IZIP vzali peníze na nákupy pozemků, domů a rekreačních horských apartmánů, o něž se jejich majetek rozrostl právě v letech, kdy do projektu elektronických zdravotních knížek posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna miliony po stovkách.
Připomínáme, že celkově se mezi lety 2006 až 2011 zastavila investice VZP do IZIP na 1,3 miliardy korun bez DPH.
Pavel Hronek byl u projektu zdravotních knížek téměř od začátku a dnes své realitní investice odkazuje právě na příjem ze zmíněné transakce se Synlabem CZ. „Po prodeji společnosti se mi jevilo jako nejvýhodnější investovat prostředky do nákupu nemovitostí,“ řekl Insideru Hronek.
Když Insider ve vydání z minulého úterý (27. 11. - http://bit.ly/YRlUXb) zaznamenal realitní nákupy mužů z IZIP, stál u Hronka tento výčet: apartmán s garáží v Harrachově za 2,9 milionu korun, vila za 4,7 milionu korun v Želízech na Mělnicku, pozemek v Lučanech nad Nisou za 1,4 milionu a stavební parcela v pražském Suchdole za 4,59 milionu korun (tu splácí hypotékou).
Investice to nemusí být špatné, například pozemek v Lučanech sice není dosud zasíťován a podle Hronka ani není nyní určen k výstavbě, ale v místě už vzniká nový územní plán, který počítá v dané lokalitě se změnami pozemků na stavební parcely, a týkat by se to mělo i toho Hronkova.
Jde navíc o oblast, kde je v současné době velký zájem o výstavbu. Hronkovy pozemky totiž leží v lokalitě s výhledem na Černostudniční hřeben. A do padesátitisícového Jablonce je to, co by kamenem dohodil.
Ředitel IZIP Jiří Pašek si zase v uplynulých letech postavil dva rodinné domy a říká, že výstavbu zaplatil díky úvěrům. Kolik investoval, ale tají. Hodnotu jeho nového moderního domu v Doksech u Kladna realitní makléři odhadli na více než deset milionů korun.
„Měsíční splátky úvěru splácím samozřejmě ze své mzdy, kterou dostávám na základě řádně uzavřené smlouvy,“ prohlásil Pašek s tím, že prvně postavený dům ve Svárově chce v nejbližší době prodat.
Jaké platy se však vyplácely ve firmě IZIP, odmítá Jiří Pašek stejně jako všichni další akcionáři sdělit. A to i přes to, že jde o firmu, jež byla opravdu bohatě zásobována veřejnými penězi.
Z výročních zpráv a také z loňského auditu hospodaření IZIP lze vyčíst pouze některá, a to ještě přibližná čísla. Z dokumentů, do nichž Insider nahlédl, vyplývá, že průměrný plat zaměstnanců IZIP raketově rostl. V roce 2006 činil 34 215 korun, v roce 2007 36 056 korun, v roce 2008 to bylo 91 000 korun, roku 2009 561 796 korun, v roce 2010 104 265 korun a v roce 2011 74 333 korun.
Skokový nárůst v roce 2009 manažeři IZIP vysvětlovali tím, že dvě třetiny z uvedené částky převedli na podnikové spoření, kterým financovali rozvoj společnosti. A zbytek - v průměru 6600 euro za měsíc (asi 165 tisíc korun) - si vyplatili na mzdách.
Dokumenty ale také ukazují, že zatímco platy v IZIP rostly, počet zaměstnanců klesal. Ještě v roce 2007 pracovalo podle výroční zprávy pro firmu 53 lidí, o dva roky později jich bylo jen devět a loni sedmnáct.
Navíc ředitel Pašek a s ním bývalý akcionář IZIP Tomáš Mládek, který i nyní pro firmu pracuje, přiznali, že dostávali peníze také z jiných společností, jež byly na IZIP napojeny. Výši příjmů ale tají. Pašek například dva roky působil na postu výkonného ředitele v MD Access. Audit hospodaření loni ukázal, že během prvních devíti měsíců roku 2011 jí IZIP poslal na účet částku 66,5 milionu korun za vedení zdravotních knížek a osobních účtů registrovaných klientů.
Poslední dva do výčtu pěti akcionářů IZIP - europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch - opakovaně uvedli, že jejich příjem z IZIP byl minimální, respektive žádný.
Cabrnoch řekl, že žádnou odměnu z IZIP nikdy nepobíral, a Ouzký přiznal, že si jako tehdejší jednatel firmy, kterým byl mezi roky 2001 a 2006, vydělal zhruba 600 tisíc korun.
„Já jsem žádné miliony z IZIPu neměl,“ zopakoval Ouzký.
Některé příjmy obou politiků ODS lze zjistit na stránkách Evropského parlamentu. Tam jsou veřejně dostupná prohlášení o finančních zájmech europoslanců. Každý v nich musí uvést, jaké příjmy měl tři roky před nabytím mandátu i v době, kdy v europarlamentu usedá.
Ouzký v něm napsal, že za odborné poradenství získá ročně až 5000 euro (zhruba 125 tisíc korun). A Cabrnoch přiznal, že figuruje v některých nadačních společnostech, ve kterých však nedostává žádnou odměnu. „Vlastním pouze akcie, které jsem nabyl v kuponové privatizaci. Jedná se o pět ks akcií Vodárny a kanalizace Trutnov, jedna akcie Strategie Hotel Capital a jedna akcie Tosta Aš,“ řekl Insideru Cabrnoch.
Nadto však oba dostávají také plat, který se u českého europoslance pohybuje měsíčně okolo 360 tisíc korun.