Mimochodem objasněná tragédie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 3. 2013 15:31
Při pátrání po osudech českých pilotů působících u Luftwaffe narazili historici shodou okolností na dokumenty, které vysvětlily, co se stalo s pohřešovaným liberatorem kapitána Jaroslava Haly z 311. Československé bombardovací perutě RAF.
Foto: Tomáš Kunc

Čtení na víkend - Při pátrání po osudech českých pilotů působících u Luftwaffe narazili historici shodou okolností na dokumenty, které vysvětlily, co se stalo s pohřešovaným liberatorem kapitána Jaroslava Haly z 311. Československé bombardovací perutě RAF.

Až dosud se o jeho osudu nic nevědělo. Svědectví radisty-střelce Helmuta Quellmalze, který létal na Messerschmittu Bf 110G-2, ale  vysvětluje vše.

"B-24 Liberator letěl ve stejné 350metrové výšce jako my s pilotem Peterem Bathgem. Byl to lovec ponorek. Vypálili jsme z palubních kanónů dávku do trupu B-24, který se rozpadl na dvě části. Záď s kormidly se ve vývrtce zřítila do moře. Přední část - všechny čtyři motory stále běžely - letěla dál a strmě se vzepjala. Z otevřeného trupu se dolů sypaly hlubinné nálože i členové posádky (padáky se jim nestačily otevřít - pozn. red.). Torzo se pak zřítilo do moře.“

Žádný z devíti Čechoslováků se nezachránil a moře jejich těla nevydalo.

Osádku pohřešovaného Liberatoru GR.Mk.V FL937 (PP-K) tvořilo devět mužů: kapitán Jaroslav Hala (30 let), druhý pilot Alois Štoček (26), navigátor František Koranda (31), radiotelegrafisté Štěpán Jaroš (25), Karel Katz (24), Michal Kubina (25), palubní střelci František Veitl (41), Jozef Remenár (33) a palubní mechanik Bedřich Sklář (24).

(Na snímku kapitán sestřeleného Liberatoru Jaroslav Hala.)

 

Právě se děje

Další zprávy