Medicína terorismu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 4. 2013 14:37
Zranění z Boylston Street nejsou jediní, kdo se teď snaží zpracovat hrůzný zážitek. Obrovský stres zažili i lékaři, kterým na sál přiváželi pacienty s těly plnými kovových úlomků. Jeden citát za všechny: "Jako ortopedi jsme zvyklí přijímat pacienty, kteří mají děsivá zranění nohou nebo jiných částí těla. Ale nejsme zvyklí na to, že jich před námi najednou leží na stole šestnáct.“
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - "Jako ortopedi jsme zvyklí přijímat pacienty, kteří mají děsivá zranění nohou nebo jiných částí těla. Ale nejsme zvyklí na to, že jich před námi najednou leží na stole šestnáct.“

To jsou slova ortopeda Petera Burkeho z Bostonského medicínského centra. Jednoho z lékařů, jehož rukama prošly v pondělí oběti teroristického útoku. Diváci a závodníci, kteří stáli příliš blízko dvou pytlů, v nichž tlakové hrnce s výbušninou a ostrými úlomky explodovaly.

Z výpovědí specialistů, které přinášejí americká média, je zjevné, že zranění z Boylston Street nejsou jediní, kdo se teď snaží zpracovat hrůzný zážitek. Obrovský stres zažili i lékaři, kterým na sál přiváželi pacienty s těly plnými kovových úlomků.

„Měli těch kovových kousků uvnitř deset, dvacet, někteří i čtyřiceti nebo dokonce více,“ řekl George Velmahos, primář chirurgického oddělení z Massachusettské hlavní nemocnice.

Během pár okamžiků museli rozhodnout, zda lidem jinak kypícím zdravím a výbornou fyzičkou amputovat končetiny. Mnohdy nebylo zbytí.

„Některé případy bych nazval automatickou amputací. Jen jsme dokončili to, co udělal výbuch,“ řekl novinářům Velmahos. (Při výbuchu u cíle maratónského závodu zahynuli tři lidé, 176 je zraněno, z toho sedmnáct zůstává v kritickém stavu. Nejméně třináct lidí přišlo o jednu či obě nohy).

Joseph Blansfield z Bostonského medicínského centra zase tvrdí, že mnoho končetin i životů zachránili zdravotníci na místě díky tlakovým obvazům. „Tlakový obvaz je to, co během doby, než vás po něčem takovém odvezou do nemocnice, rozhoduje o vašem životě.“

Navrhuje, aby tlakové obvazy měla ve své výbavě i policie.

Ještě nedávno se tlakové obvazy na zranění podobná těm po teroristických útocích nedoporučovaly. S odůvodněním, že mohou stav postiženého zhoršit. Ale ve válkách v Afghánistánu a Iráku se Američanům osvědčily a názor na ně se mění.

Na dětském oddělení Bostonského medicínského centra přijali tři pacienty. Jednoho s vážným poraněním hlavy, jednomu také hrozila amputace nohy. Lékaři se ale dohodli, že zákrok neprovedou a dají končetině ještě šanci na zotavení.

„Vzhledem k tomu, jaký by amputace měla následek pro život malého dítěte, jsme se rozhodli zkusit komplikovanou operaci,“ prohlásil lékař David Mooney.

V další nemocnici, Beth Israel, personál a lékařský tým operovaly oběti útoku až do dvou hodin po půlnoci a pak znovu od šesti ráno.

„Byl jsem doma, když jsem uviděl helikoptéry nad městem. Pak zvonil telefon z nemocnice: ‚Mnoho obětí, okamžitě přijeď, potřebujeme všechny‘,“ popsal počátek dlouhé služby doktor Alok Gupta.

Bohužel, až se zranění začnou hojit, přijdou na řadu psychiatři.

Autor tohoto textu se před několika lety sešel v jeruzalémské nemocnici Beit Hadassah s chirurgem Šmuelem Šapirou, který se specializuje na zranění způsobená teroristickými útoky.

Dokonce tvrdí, že takzvaná medicína terorismu by měla existovat jako samostatný obor.

V počítači měl fotografie a rentgeny obětí, kterým tlaková vlna při výbuchu vymrštila do těla nejrůznější předměty. Brýle, hodinky, příbory.

„Zranění a traumata způsobená terorismem se natolik odlišují od ostatních, že podle mne jde o samostatnou lékařskou disciplínu. Podle našich výzkumů se lidé, kteří přežili teroristický výbuch, potýkají s traumaty a zraněními mnohem déle a hůře než lidé, kteří přežili těžkou automobilovou nehodu nebo tomu podobnou tragédii," říká izraelský lékař.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy