Mapa ČEZka se mění

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 6. 2012 14:43
Energetický gigant ČEZ plánuje největší obchod v historii polistopadové energetiky a v důsledku jde o transakci, kde je ve hře deset miliard ročního zisku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Energetický gigant ČEZ plánuje největší obchod v historii polistopadové energetiky a v důsledku jde o transakci, kde je ve hře deset miliard ročního zisku.

Dnes společnost ČEZ kontroluje polovinu těžby hnědého uhlí a tři čtvrtiny českého uhlí přitom pálí ve svých elektrárnách. Vedení firmy na úterní valné hromadě potvrdilo, že se chystá prodat některé elektrárny a jeho podíl na spalování uhlí se může snížit na polovinu.

O těžko představitelných výnosech z hnědého uhlí informují výroční zprávy energetických firem. Důlní společnosti Severočeské doly, Czech Coal a Sokolovská uhelná ročně vytěží přes 40 milionů tun uhlí určeného ke spálení. Z toho polovina připadá na Severočeské doly, dceřinou firmu ČEZ.

Propagační materiály společnosti ČEZ vysvětlují, že se spálením jedné tuny hnědého uhlí vyrobí jedna megawatthodina (MWh) elektrického proudu.

ČEZ utrží za jednu megawatthodinu podle výroční zprávy 2600 korun. Ze 40 milionů tun hnědého uhlí se tedy vyrobí elektřina, která se prodá za více než 100 miliard korun.

Po odečtení nákladů a daní tak může zisk společností, které v Česku těží a pálí hnědé uhlí, dosáhnout 40 miliard korun.

Tento odhad potvrzují podrobnější údaje.

Například Severočeské doly loni vytěžily přes 20 milionů tun uhlí a hlásily tržby 11 miliard korun. Horníci investovali do další těžby a odstranění ekologických škod pět miliard, přesto po zdanění zbylo 3,2 miliardy čistého zisku. Na deset milionů vytěžených tun uhlí tak připadá čistý zisk 1,6 miliardy.

O zisku při výrobě elektřiny svědčí výroční zpráva mělnické elektrárny Energotrans. Předloni spálila 1,4 milionu tun uhlí a její zisk dosáhl téměř 1,3 miliardy korun. Kdo spálí za rok v elektrárnách deset milionů tun uhlí, může spoléhat na zisk devíti miliard.

Právě deset milionů tun uhlí ročně spálí dohromady elektrárny Počerady a Chvaletice, které ČEZ nabídl k prodeji už koncem května.

Už se přihlásili dva zájemci, Czech Coal a Energetický a průmyslový holding. Pravidlo každoročního desetimiliardového zisku z deseti milionů spálených tun uhlí platí především pro majitele Czech Coal Pavla Tykače. Právě jeho doly dodávají uhlí do Počerad i Chvaletic.

Energetický a průmyslový holding (EPH), který patří finančním skupinám PPF a J&T společně s manažerem Danielem Křetínským, zase s ČEZ v minulých letech úspěšně obchodoval. Výsledkem společné transakce z let 2009-2011 byl vznik energetického impéria EPH, které v té době získalo Elektrárny Opatovice, Pražskou teplárenskou a německé doly Mibrag. Tyto tři firmy vytvářejí tři čtvrtiny zisku EPH.

ČEZ situaci zkomplikoval právě na dnešní valné hromadě, když k prodeji nabídl ještě hnědouhelné elektrárny Tisová a Mělník III a vedle nich svůj jediný černouhelný zdroj v Dětmarovicích.

„Cílem je najít nejzajímavějšího kupce pro některou z těchto elektráren,“ vysvětlil ředitel obchodní divize Alan Svoboda, že jednání jsou teprve na začátku. Přesto už koncem léta může být jasno o tom, jakou elektrárnu ČEZ prodá a jakého kupce si vybere.

Svoboda upozornil, že ČEZ nabídku rozšířil mimo jiné i z toho důvodu, aby mohl vybírat z více než dvou zájemců.

Klíčovou nabídkou zůstává elektrárna Počerady, která ročně prodává 6,5 milionu megawatthodin elektřiny. Chvaletice vyrobí necelé 3 miliony MWh, o něco méně produktivní jsou Dětmarovice, Mělník III prodává společně s Tisovou skoro 4 miliony MWh.

 

Právě se děje

Další zprávy