Laube, Pospíšek, nebo Komárek? Policejní prezident hledá náměstka pro kriminálku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 5. 2014 8:30
Do výběrového řízení se dosud nikdo nepřihlásil. Najít favority však není příliš obtížné.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým – Do výběrového řízení na náměstka pro Službu kriminální policie a vyšetřování se dosud nikdo nepřihlásil. Najít favority však není příliš obtížné.

Zatímco na pozici prvního náměstka hledá prezident Tuhý policistu z krajů (jak již informoval deník Insider, do tohoto výběrového řízení se přihlásili Martin Vondrášek a Martin Hrinko), do křesla náměstka pro SKPV by měl usednout muž se zkušeností z vedení celorepublikového útvaru.

V této souvislosti je zmiňován především ředitel Útvaru speciálních činností Zdeněk Laube. „Ano, zaregistroval jsem to v médiích. Nepopírám, že by to mohlo být jedno z těch jmen, o kterých uvažuji. On je velký profesionál, není ale automaticky favoritem. Navíc nevím o tom, že by plukovník Laube sám veřejně projevil zájem, nebo se dokonce přihlásil,“ prohlásil o něm v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Tuhý.

Sám Laube na dotaz deníku Insider ohledně své kandidatury neodpověděl.

Dalším často skloňovaným jménem je Milan Pospíšek, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Právě on má podle zdrojů obeznámených s děním uvnitř policie o funkci největší zájem.

Třetím možným adeptem na post náměstka by mohl být Milan Komárek, který vede protikorupční útvar. Ten však na dotaz deníku Insider odmítl, že by se do výběrového řízení přihlásil. „Není to na pořadu dne,“ uvedl Komárek.

Silná trojice

„Zájemců bude více a všichni kandidáti jistě budou silní. Počkám si na závěry hodnoticí komise,“ uvedl policejní prezident Tuhý v již zmíněném rozhovoru. Šéf policie nemá podle informací Insideru žádného favorita.

Nový nadřízený celostátních útvarů bude mít v první řadě za úkol zpracovat audit jejich fungování. Navzdory některým spekulacím se však zřejmě žádná zásadní personální změna nechystá. Zdroje blízké ministerstvu financí sice tvrdí, že šéf protikorupční policie Komárek nemá důvěru ředitele Finančního analytického útvaru Libora Kazdy, avšak u vedení policie je jeho pozice stabilní.

Po nedávném zásahu v Islámském centru v Praze se mírně otřásla také pozice Roberta Šlachty, vše ale nasvědčuje tomu, že jeho ÚOOZ zásah udržel v zákonných mezích. Navíc od nástupu nového policejního prezidenta lze zaznamenat změnu ve Šlachtových vyjádřeních.

Po zveřejnění videa ze zatýkání Jany Nagyové a další ostré obhajobě útvaru v médiích se nyní k akci ÚOOZ v Islámském centru vůbec nevyjadřoval – redakci Aktuálně.cz s dotazy odkázal na prozatímního náměstka pro SKPV Václava Kučeru.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy