Kvůli Grygárkovi si žalobci opět dopisují se Švýcary

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 3. 2014 13:50
Pět let od původní žádosti o právní pomoc ve věci konta lobbisty Romana Janouška, kterou do Prahy zaslala švýcarská prokuratura, si české úřady se Švýcary dopisují kvůli stejné záležitosti znovu. Tentokrát však v opačném gardu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Pět let od původní žádosti o právní pomoc ve věci konta lobbisty Romana Janouška, kterou do Prahy zaslala švýcarská prokuratura, si české úřady se Švýcary dopisují kvůli stejné záležitosti znovu. Tentokrát však v opačném gardu – pomoc potřebuje vrchní zastupitelství v Olomouci, které rozplétá kauzu Nagyová.

Jedná se o případ bývalého náměstka vrchního žalobce v Praze Libora Grygárka, jenž byl obviněn z porušení pravomocí, když údajně úmyslně nezahájil vyšetřování Janouškových peněz v Česku.

České úřady nyní zajímá, jak před pěti lety probíhala komunikace švýcarské prokuratury s Vrchním zastupitelstvím v Praze, které na přelomu let 2008 a 2009 tuto žádost vyřizovalo a kde Grygárek v té době působil na již zmíněném postu.

Dopis vedl ke stíhání

První dopis z Bernu měli olomoučtí návladní na stole již na podzim 2013 a nyní připouštějí, že právě odpověď ze Švýcarska jim k obvinění Libora Grygárka pomohla.

„Vedlo to k tomu, že se zahájilo trestní stíhání,“ řekl Insideru žalobce Petr Šereda, který v kauze vedl řadu výslechů.

Co bylo obsahem olomoucké žádosti, ani odpovědi ze zahraničí, však prozradit nechtěl. „Úplně bych to nespecifikoval,“ uvedl.

Deník Insider však zjistil, že Švýcaři nebyli s tehdejší odpovědí tuzemských vyšetřovatelů spokojeni. „Doufali, že se dovědí to, co se psalo v českých novinách. Jejich žádost tehdy vycházela hlavně z novinových článků o Janouškovi,“ řekl Insideru zdroj blízký vyšetřování kauzy Nagyová.

Čekání na Svobodu

Státní zástupce Šereda navíc dodává, že se jedná jen o zlomek informací, o které Švýcary žádali. „Žádostí o právní pomoc bylo více a na podzim jsme dostali jen část,“ upřesnil Šereda.

V případu již vypovídala řada svědků – mezi jinými bývalý ředitel Finančně-analytického útvaru Ministerstva financí Milan Cícer nebo bývalý náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

„Jsme poměrně na začátku řízení, někteří svědci ještě nebyli vyslechnuti a ti, kteří byli, tak budou ještě jednou nebo dvakrát, protože některé materiály teprve postupně získáváme,“ řekl k tomu Šereda.

Podle informací redakce nebyli dosud vyslechnuti například Vladimír Svoboda-Nešpůrek, u něhož protimafiánský útvar v květnu 2012 objevil dokumenty protikorupční policie, které se tehdejšího vyšetřování Janouškových účtů týkaly, nebo bývalý šéf ÚOKFK Tomáš Martinec.

Svoboda navíc podle zdrojů Insideru při podání vysvětlení uvedl, že zaslechl žádost Romana Janouška k Liboru Grygárkovi, aby švýcarský problém vyřešil. Vysvětlení je však u soudu nepoužitelné a je tak otázkou, zda svá tvrzení Svoboda zopakuje i u výslechu.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy