Král Klose, konspirační teorie a tajemství lorda Triesmana

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 6. 2014 15:23
Aféra kolem úplatků spojených s přidělením MS 2022 do Kataru vytvořila FIFA obraz spolku prožraného korupcí od sklepa až na půdu. Že by rozhodčí stáli mimo? Poslyšte svědectví, které na tu otázku odpovídá.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - To oslavné salto mu úplně nevyšlo. „Kecnul“ sebou na zadek, ale tím si Miroslav Klose svoji životní chvíli opravdu pokazit nenechal.  Vstoupil totiž právě do dějin.

Pelé, Maradona, Messi … Ta jména obyčejně padají v hádkách o nejlepšího fotbalistu světa. Herní genialitu nezměříte, sečíst góly, to už jde snáz.  Ačkoli i takové srovnání je leckdy složitější, než se na první pohled zdá. I proto Mezinárodní asociace historiků a statistiků přidělila titul nejlepšího střelce 20. století pro jistotu třem chlapíkům naráz: Pelému, Uwe Seelerovi a Josefu Bicanovi.

Jenže pak je tu ještě jedna zcela exkluzivní kategorie, skrze kterou můžete srdnatě srovnávat střelce napříč historií. Statistika, která určí nejlepší podle toho, kolik gólů nastříleli na nejdůležitějším turnaji planety, na mistrovství světa.

A Miroslav Klose se na špičku tohoto žebříčku vydrápal právě teď, konkrétně v sobotu.  Svým 15. gólem na turnajích MS tak dorovnal zápis Brazilce Ronalda. Na německou výhru nad Ghanou to sice nestačilo, ale Klose už se mohl pousmát, protože být na první řádce je vždycky lepší než na té druhé. Teď už jen zbývá zařídit, aby se tam s objemným Ronaldem nemusel dlouho mačkat.

Celý svět a hlavně Německo teď oslavuje chlapíka, co se narodil v Polsku, ve slezském městě Opole. A po tátovi, také fotbalistovi, si v rodokmenu nesl do života německou národnost. Nicméně se svou rodinou, manželkou Sylwií a dvojčaty Luanem a Noahem mluví doma polsky. A když se v osmi letech prvně ocitl v zemi, která se stala jeho novou vlastí, uměl německy přesně dvě slova. „Ano a děkuji. Pamatuju se, že první den ve škole jsme měli psát diktát. Jenže já nerozuměl ani slovo,“ vzpomíná fotbalista, který dnes otázku, jestli je víc Němec, nebo Polák příliš neřeší. „Berte mě jako Evropana,“ usmívá se.

Na svém velkém kanonýrském díle začal Klose pracovat v roce 2002 na turnaji v Japonsku a Koreji. Stal se tam prvním fotbalistou, který na jednom MS zaznamenal 5 gólů hlavou. Třikrát to odnesla Saúdská Arábie, jednou Irsko a Kamerun.

Rok 2006, MS v Německu a další zápis do historie: po Peruánci Téofilu Cubillasovi je Klose druhým střelcem, který si podrží přinejmenším pětigólovou normu na dvou různých turnajích. Dva své kousky věnuje Kostarice, dva Ekvádoru, jeden Argentině.

V Jižní Africe 2010 střelba pokračuje. Brankou vstřelenou Austrálii dorovná 11 šampionátových zásahů Jürgena Klinsmanna, trefa v anglické síti ho postaví na roveň Pelému. A dva góly Argentině dovedou Kloseho k číslu 14, jako kdysi jeho krajana Gerda Müllera.

Ronaldo: Vítej v klubu!

Brazilec Ronaldo na německou nominaci pro MS 2014 čekal s lehkým rozechvěním:  a Kloseho jméno v ní nechybělo.   Šampion z roku 2002 nejspíš přeci jen počítal, že mu kralování mezi střelci MS vydrží trochu déle. Sám se žezla ujal v roce 2006, když si pro něj, už trochu otylý, do Německa přijel a dvěma zásahy do japonské sítě jej také získal.

Jenže Klose se mu začal přibližovat, a tak Ronaldo před letošním MS dokonce nabádal brazilské fanoušky, aby nefandili Německu a nepomáhali tak Klosemu k tomu, aby ho sesadil z trůnu.

Šestatřicetiletý Klose už má ovšem v německém týmu jinou roli než dřív. Sedí na lavičce jako alternativa pro případ, že se moderní systém, stírající rozdíl mezi ofenzivním záložníkem a útočníkem, zataví. V takovém případě může kouč Joachim Löw vsadit na klasiku, na typického hroťáka, a tím je právě Klose.

Proti Portugalsku ho na plac neposlal, 20 minut před koncem zápasu s Ghanou za nepříznivého stavu 1:2 už ale veteránova chvíle přišla. Přišel, viděl a při rohu stačilo natáhnout nohu tak, aby balon skončil v síti.

K dokonalosti večera už scházela drobnost, aby mu chvíli nato lépe sedla střela, která mohla Německo posunout k vítězství a Ronalda definitivně odsunout z piedestalu. Nicméně nestalo se, a tak Ronaldo mohl přeci jen klidněji tweetnout: „Vítej v našem klubu! Dokážu si představit, jak jsi šťastný. Nádherný šampionát!“

Nutno dodat, že nádherný je jen chvílemi.  Na šampionátu se totiž jako tradičně pohybuje sorta lidí, co ho kazí pokaždé. Říká se jim rozhodčí.

Jejich četné chyby ničí MS i letos. Čerstvě poslal falešný ofsajdový praporek domů Džekovu Bosnu, když předtím krutě potrápil třeba Mexičany… Penalty se jedněm, třeba Brazílii,  připískávají, jiní, namátkou Írán, jako by na takovou výsadu neměli nárok. A nejde o výjimky, spíš o pravidlo.

Jasně, i sudí jsou jen lidé. Na MS pískají zhusta i ti mimoevropští, přičemž platí, že třeba v Africe se na takový turnaj těžko připraví dokonale. Jenže vysvětlujte to fotbalovým profíkům, kterým nějaký amatér právě devastuje vrchol kariéry.

Konspiračním teoriím, že některé rozhodcovské chyby na šampionátech mohou být i úmyslné, se mnozí smějí. Na tak vysoké úrovni prý sudí maximálně podlehne tlaku publika. Je fakt, že u týmů pořadatelských zemí se jim to stává až proklatě často. Vrcholem byla Korea ročník 2002…

Aféra kolem úplatků spojených s přidělením MS 2022 do Kataru vytvořila FIFA obraz spolku  prožraného korupcí od sklepa až na půdu. Že by rozhodčí stáli mimo? Poslyšte svědectví, které na tu otázku odpovídá.

Skandál, co srazil Anglii

Pro její nazrzlé kadeře měl vždycky slabost. Takže když se mu jeho asistentka z dob, kdy býval britským ministrem inovací, po několika letech zase ozvala, neváhal a pozval ji do luxusní restaurace. Co se mezi tehdy 66letým ženatým lordem a 37letou kráskou dělo po humrech a lahvi archivního vína už se přesně neví. Zato se pár dní nato v Mail on Sunday objevil článek citující nahrávku, kterou ona svůdná děva, Melissa Jacobsová, toho večera potajmu pořídila.

Lord Triesman, tou dobou předseda anglické fotbalové asociace a šéf kandidatury Anglie na pořádání MS 2018, jí za cinkotu příborů líčil zákulisí své práce do detailů. „S Afričany jsme na tom dobře, snad i s částí Asie a se Severní a Střední Amerikou. Ale u Latinské Ameriky předpokládám, že bude pro Španěly,“ mluvil o souboji kandidatur. „Španělé budou ale u Rusů hledat pomoc pro uplácení rozhodčích na MS,“ dodal Triesman v květnu 2010, pár týdnů před zahájením šampionátu v JAR. „Takže je pak možné, že Španělé budou Rusům vděční a od kandidatury na MS 2018 odstoupí,“ ukončil Triesman tok svých myšlenek, které patřily jen Melissině jemnému oušku. Nicméně nezůstalo jen u něj.

Těžko odhadovat, zda šlo o sólo akci bulváru, nebo o hlubší konspiraci, která měla zdiskreditovat anglickou kandidaturu, již ani Triesmanovo okamžité odstoupení ze všech funkcí nezachránilo.

Ostatně na MS 2010 pak Španělé vyhráli. I díky útočníku Davidu Villovi, co mimochodem od sudích nedostal žádný trest za tvrdou ránu, kterou uštědřil honduraskému protihráči. FIFA se pak k Villově incidentu, na rozdíl od jiných, nevracela ani dodatečně.

A MS 2018 pochopitelně uvítá Rusko.

Takže věřte potom FIFA, rozhodčím, anebo o 29 let mladším zrzkám, co by zčistajasna rády zašly na večeři.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy