Kolik českých obchodníků s akciemi přežije příštích pět let?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 1. 2013 15:23
Je to paradox. Počet firem s licencí obchodníka s cennými papíry na českém trhu podle statistik ČNB v posledních letech spíše roste. V roce 2010 jich bylo 58, nyní jich v seznamu najdete ještě o tři víc. Přitom tuzemský akciový trh se během krize scvrkl.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Německá Deutsche Börse už ztratila zájem o Euronext, provozovatele pařížské, amsterodamské a bruselské burzy, který je tak opět k prodeji. Obchody s akciemi v době, kdy se utužuje regulace a vítězí nové technologie, už nevypadají tak lukrativně. Jak se asi žije českým obchodníkům s akciemi, když na podmínky v oboru žehrají skutečně velcí burzovní operátoři?

Je to paradox. Počet firem s licencí obchodníka s cennými papíry na českém trhu podle statistik ČNB v posledních letech spíše roste. V roce 2010 jich bylo 58, nyní jich v seznamu najdete ještě o tři víc.

Přitom tuzemský akciový trh se během krize scvrkl. Ne pokud jde o počet titulů, ale objemy obchodů se k dnešku propadly čtyřikrát až pětkrát v porovnání s předkrizovými lety (viz graf níže). Krize nepochybně úřaduje i na pražské burze. Jenže zatímco ceny světových akcií vyrovnaly část svých ztrát z roku 2008, objemy v Praze jen klesají. Co to znamená pro obchodníky, je zjevné.

Co říká podrobný pohled na jedenašedesát tuzemských obchodníků? Jeden zanechal činnosti k 1. lednu 2013. 32 dalších je přímo nebo nepřímo spojeno s bankami. A dvanáct představuje pobočky zahraničních obchodníků, kteří přišli do České republiky v prvé řadě za svými klienty. Zbytek (16) tvoří množinu nezávislých obchodníků, s akciemi jich však obchoduje jen polovina, ostatní se věnují jiným typům investic.

Nejvíce peněz protočí „bankovní“ obchodníci. Ti vytvořili minimálně 2/3 ze sumy 2,86 bilionu korun zobchodovaných akcií za devět měsíců loňského roku. Může to být ale o něco více (odhadujeme až ¾), protože ČNB bere některé obchodníky vlastnicky provázané s bankovními skupinami stále jako nebankovní.

Na zbývajících osm skutečně nebankovních obchodníků tak připadá 1/3, či spíše ¼ objemů s akciemi, přičemž jejich objemy oproti bankovní přesile nadále klesají.

Tato skupina obchodníků to má patrně nejtěžší. Nejde jen o důsledky finanční a ekonomické krize, ale právě na ně relativně více doléhají náklady větší regulace. Jsou více vystaveni konkurenci internetového obchodování, které umožňuje domácím investorům dosáhnout na zahraniční obchodníky kdekoli na světě. Není divu, že tři ze zmíněných osmi vykazovali za třetí čtvrtletí loňského roku ztrátu.

Každý z obchodníků hledá svou cestu, jak odolat. Pohled do statistik ČNB ukazuje, že velká část jejich obchodní aktivity se již dříve přesunula na zahraniční trhy a celkové objemy akcií zobchodovaných v zahraničí jsou více jak dvakrát větší než objemy na pražské burze. Hledají i další cesty: spojení se strategickým partnerem, rozšiřování nabízených produktů a nabídku různého typu poradenství a zprostředkování.

I tak zůstává ve vzduchu docela palčivá otázka: kolik nezávislých domácích obchodníků tu zůstane třeba do pěti let?

...

Pozn.: Graf vývoje celkových měsíčních obchodů s akciemi na pražské burze (Zdroj: www.pse.cz )

 

Právě se děje

Další zprávy