Kočí si vymýšlela, soudce na to nezapomněl. Policie ano

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 4. 2012 14:53
Ostře sledovaná aféra uplácení ve Věcech veřejných má mít tři viníky.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce – Ostře sledovaná aféra uplácení ve Věcech veřejných má mít tři viníky. Nejen Víta Bártu a Jaroslava Škárku, kterým soudce Jan Šott vyměřil tresty, ale také Kristýnu Kočí. Poslankyni, která v procesu vystupovala jako poškozená.

Šott ji veřejně označil za nevěrohodnou. Ve své řeči prohlásil, že se mohla dopustit podvodu, když přijala od Bárty půjčku, kterou proti němu chtěla použít.

"Pokud jsme řekli, že bylo prokázáno, že se jednalo o provokaci ve vztahu k obžalovanému Bártovi a šlo o podvod, za který byl pan Škárka odsouzen, tak je nepochybné, že by se tím orgány činné v trestním řízení měly zabývat," řekl Insideru soudce.

Z dokumentů a informací, které za poslední půlrok Insider nashromáždil, je přitom zjevné, že policie mohla po Kočí vystartovat už dávno. Kdyby ji nepotřebovala jako klíčovou svědkyni.

Jednak je tu sporná smlouva o advokátní úschovně, již Kočí sepsala s advokátkou Věrou Chandryckou, které půlmilion od Bárty předala.

Ve smlouvě není ani zmínka o úplatku, peníze jsou pojmenované „na vylepšování image VV a Víta Bárty“. Konstrukce smlouvy umožňuje výklad, že si Kočí připravila půdu pro verzi, kdyby nakonec policii žádný úplatek neoznámila: peníze by si mohla legálně ponechat. (Více v Insideru s datem 10. 1. 2012.)

Jako svědkyně pak Kočí zcela propadla na detektoru lži, který dobrovolně podstoupila (Bárta i Škárka odmítli).

Poslankyně odpovídala expertům z Kriminalistického ústavu celkem na 96 otázek. U osmnácti odpovědí přístroje zaznamenaly takové reakce, že odpověď označily za nepravdivou. Pochybují i u dalších šestatřiceti odpovědí.

Přístroje se rozkmitaly hned v samotném úvodu testu, už během zahřívacího kola, kdy Kočí dostala otázku č. 2: Máte v úmyslu odpovídat mi pravdu na otázky, které se budou týkat převzetí peněz od Víta Bárty?

Kristýna Kočí odpověděla, že ano. Detektor jí ale neuvěřil.

Totéž se stalo v případě jejího NE u otázky, zda si zcela vymyslela informace, že tyto peníze byly úplatkem za loajalitu.

"Byly zjištěny atypické reakce, kde většina snímaných hodnot vykazuje znaky, které zpochybňují pravdivost daných odpovědí," stojí ve vyhodnocení testu.

Poslankyně Kočí neprošla detektorem ani ve chvíli, kdy odpovídala na otázku, jestli je pravda, že o peníze Bártu sama požádala. Tedy verze Víta Bárty.

Tato otázka byla během testu položena v lehkých obměnách celkem třikrát. Kristýna Kočí pokaždé odpověděla NE. A pokaždé to přístroje zpochybnily jako lež.

"Znaky zpochybňující pravdivost odpovědi se vyskytují ve všech pěti nebo ve většině snímaných hodnot," stojí o nepravdivých odpovědích ve výsledcích testů.

Sama Kočí závěry zlehčovala. Pro žalobkyni byly natolik hořkým soustem, že výsledky fyziodetekčního vyšetření u soudu vůbec nevytáhla, nebyly použity.

Samotnou kapitolou je pak soudní angažmá Kočí. Jen na okraj – musela se přiznat, že si vymýšlela, když na další z řady tajných nahrávek tvrdila, jak si její hlas chtěl koupit lídr TOP 09 Miroslav Kalousek.

Policie na doporučení Šotta zatím reagovala prohlášením, že se na to podívá. „Víme o tom z médií, z rozsudku. Věc zanalyzujeme a budeme se jí zabývat," řekl ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Jan Šott už svou analýzu provedl. Soudě podle zdůvodnění trestu Jaroslava Škárky, Kočí by poslal za mříže na tři roky natvrdo.

 

Právě se děje

Další zprávy