Kdo si opravdu pronajal Špindlerův Mlýn

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 9. 2012 14:41
V Česku je pár lidí dost bohatých na to, aby si mohli pronajmout Skiareál Špindlerův Mlýn. O něco víc je bláznů do lyžování, kteří by udělali totéž přes všechna rizika tohoto byznysu. A pak je tu skupina, která splňuje obě kritéria: bohatí blázni do lyžování.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – V Česku je pár lidí dost bohatých na to, aby si mohli pronajmout Skiareál Špindlerův Mlýn. O něco víc je bláznů do lyžování, kteří by udělali totéž přes všechna rizika tohoto byznysu.

A pak je tu skupina, která splňuje obě kritéria: bohatí blázni do lyžování. Třeba Martin Roman (dříve ČEZ), Marek Dospiva (Penta), Tomáš Němec (podnikatel v gumárenství), Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička (Natland) a několik dalších.

I když se o všech zmiňovaných pánech povídá nebo povídalo, že se kolem pronájmu Špindlerova Mlýna pohybovali, prokázat se to dá u jediného z nich.

Tomáš Němec, bývalý vrcholový lyžař, je majitelem firmy Snowhill. Právě jí a slovenské TMR lyžaři a ČSTV areál na dlouhé roky pronajali. Mimochodem miliardář Němec v tomto bodě pronajímal i sám sobě, protože mu 10 procent areálu patřilo už dřív.

Co ti ostatní, o kterých se mluví?

Martin Roman se netají tím, že má s Tomášem Němcem blízký vztah. Na přímou otázku, zda nějak bude ve Špindlerově Mlýně sám investovat, Insideru sdělil: „Pana Němce znám, myslím si, že je nejvhodnější provozovatel areálu, a jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo. To ovšem neznamená, že já sám investuji.“

Marek Dospiva účast na akci odmítl. Prý je pouze připraven pomoci, pokud by ti, kteří se do přebudování Špindlerova Mlýna pustí, o to stáli. Jak? Třeba dodávkou schopného manažera, kterých je kolem Penty nebo přímo v ní dost.

Tomáš Hrdlička Insideru výslovně popřel, že by stál za pronájmem areálu. „Ale no tak, vždyť víte, že mi skoro nic nepatří.“ S Romanem Janouškem se redakci nepodařilo spojit.

Oficiálně jsou nájemci ve Špindlerově Mlýně dva: zmíněný Snowhill a Tatry Mountain Resorts patřící pod slovenskou investiční skupinu J&T.

„Asi tam nějak bude i někdo další, ale nic oficiálního. Budou to spíš lyžařští nadšenci. Ta akce je jako byznys nezajímavá. Je to věc, která se dá dělat proto, že to máte rádi,“ řekl Insideru investor, který se v počátku jednání o Špindlerův Mlýn také zajímal.

ČSTV a lyžařský svaz si jako jednu z podmínek pronájmu daly transparentnost celé transakce. „Ano, o tu jsme stáli po celou dobu, nechtěli jsme to pronajmout nikomu, za kým stojí někdo další,“ řekl šéf Svazu lyžařů Lukáš Sobotka.

Není tak docela jisté, že se podařilo tuto podmínku naplnit.

Ale jak Insideru řekl jeden ze členů vedení lyžařského svazu, to skutečně nejdůležitější je, aby nájemce platil. Ať je to kdokoliv.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy